YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Körfez İşbirliği Konseyi Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Hizbullah'ı terör örgütü ilan ettiğini bildirdi.
Körfez İşbirliği Konseyi Hizbullah'ı terör örgütü ilan etti
02 Mart 2016 / 11:09 Güncelleme: 02 Mart 2016 / 14:13

KİK tarafından yayımlanan yazılı açıklamada, Hizbullah'ın, tüm yöneticileri, ona bağlı ve ondan doğan örgütlerle beraber terör örgütü olduğunu ilan etti.

Açıklamada, KİK Genel Sekreteri Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani, kararın Hizbullah'ın saldırgan eylemlerini sürdürerek, Körfez ülkelerinin gençlerini kendi savaşçısı yapması, terör eylemleri, silah kaçakçılığı, fitne ve kaos için kışkırtması, bununla da Körfez ülkelerinin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını hedeflemesi nedeniyle alındığını ifade etti. 

Zeyani, KİK'in Hizbullah militanlarının Suriye, Yemen ve Irak'ta yaptığı terör eylemleri ve provokasyonların, ahlaki, hukuki değerler ve ilkelerle bağdaşmadığı ve Arap ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu şeklinde değerlendirdiğini kaydetti.

Örgütün söz konusu eylemlerini sürdürmesi nedeniyle KİK'in Hizbullah'ı terör örgütü olarak kabul ettiğini belirten Zeyani, bu kararın hayata geçirilmesi için KİK'te uygulanan terörle mücadele kanunları ve buna benzer uluslararası kanunlar çerçevesinde gerekli adımların atılacağını kaydetti.

KİK üyelerini Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri oluşturmaktadır.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler