YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kore vazgeçmedi, ABD geri adım attı!
Kore vazgeçmedi, ABD geri adım attı!
28 Mart 2012 21:36
Kuzey Kore, vazgeçmedi, ABD gıda yardımını askıya aldı
ABD, Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik faaliyetlerini durdurması karşılığında geçen ay sonunda kararlaştırdığı bu ülkeye gıda yardımını askıya aldı.

ABD Savunma Bakanı'nın Asya işlerinden sorumlu Yardımcısı Peter Lavoy Kongre'de milletvekillerine yaptığı açıklamada, Pyongyang'ın gelecek ay füze atarak yörüngeye uydu yerleştirme kararı nedeniyle Kuzey Kore'ye gıda yardımını durdurmak zorunda kaldıklarını belirterek, iki ülke arasındaki anlaşmanın Kuzey Kore'nin füze fırlatmasını yasakladığını hatırlattı.

Lavoy, ''Kuzey Korelilere uydu fırlatmanın bir füze fırlatmak gibi değerlendirileceğini, çünkü aynı teknolojinin kullanıldığını ifade etti. Bu onların yükümlülükleri uyma isteklerinin bulunmadığını gösteriyor'' dedi.

Pentagon yetkilisi, bu ülkeye gıda yardımının resmen başlayıp başlamadığını ise belirtmedi.

Kuzey Kore 29 Şubat'ta uzun menzilli füze fırlatma, nükleer deneme yapma ve Yongbyon tesisinde uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmuş, karşılığında ABD, çocuk ve hamile kadınlara yönelik nebati yağ, kuru sebze ve hazır yemek içeren 240 bin ton gıda yardımı yapmayı kararlaştırmıştı. Washington, gıda yardımının Kuzey Kore için kullanılmasının engellenmesi için teslimatın sık sıkıya izleneceğini açıklamıştı.

Kuzey Kore, komünist diktatörlüğün kuruluşunun yüzüncü yıl dönümü dolayısıyla 12 ve 16 Nisan arasında uydu taşıyan füzeyi fırlatacağını açıklamıştı. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler