YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kopenhag'da PEGIDA yanlıları ve karşıtları gösteri yaptı
Kopenhag'da PEGIDA yanlıları ve karşıtları gösteri yaptı
30 Mart 2015 23:31
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) taraftarları ve karşıtları tarafından iki ayrı yürüyüş düzenlendi.

PEGIDA'nın "Radikal İslam'a karşı akşam yürüyüşü" adı altında toplanacağı haberini alan ve kendilerini "Göçmen ve Müslüman dostu" olarak adlandıran yaklaşık 300 kişilik grup, PEGIDA'nın eyleminden bir saat önce göçmenlerin yoğun yaşadığı Nörrebro semtindeki Sankt Hans Meydanı'nda toplandı.

Queen Louise Köprüsü'nden şehir merkezindeki Gammel Torv'a, (Eski Meydan) kadar yürüyen ve ırkçılık karşıtı sloganlar atan gruba yoldan geçen araçlardan korna çalınarak destek verildi. Gruptakiler, Eski Meydan'da müzik ve dans eşliğinde "Sokaklarımızda ırkçı istemiyoruz" sloganı attı. 

Aynı saatlerde PEGIDA taraftarları ise Axel Meydanı'nda toplandı. Yaklaşık 50 kişilik grup, polisin güvenlik tedbirleri altında önceden belirlenen güzergahta yürüdükten sonra meydana geri döndü.

İslam karşıtı yazıların yer aldığı pankartlar taşıyan gruptakilere, çevreden geçen Danimarkalılar ırkçılık karşıtı sloganlar attı.

Sloganlar atarak PEGIDA taraftarlarına yaklaşmak isteyen yaklaşık 20 kişilik karşıt bir grup ise polis tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler