YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köpek gezdirirken hazine buldu
Köpek gezdirirken hazine buldu
26 Şubat 2014 14:26
ABD'nin California eyaletinde yaşayan bir çift köpek gezdirirken buldukları eski paraların, 10 milyon Dolar değerinde olduğu belirtildi.

California'nın kuzeyindeki Gold Country bölgesinde meydana gelen olay, adı açıklanmayan çiftin buldukları madeni paraları inceletmek için antikacıya götürmesi üzerine ortaya çıktı.

Kagin's adlı antika firmasının açıklamasına göre, köpek gezdirmek için evlerinden dışarı çıkan talihli çift, bahçelerindeki bir ağacın yanında, bir bölümü topraktan dışarı çıkmış şekilde gömülmüş metal bir kutu olduğunu fark etti. Talihli çift, paslı kutuyu evlerine götürerek açtığında, 1847 ile 1894 yılları arasında tedavülde olan çok sayıda altın parayla karşılaştı. Bunun üzerine kutuyu çıkarttıkları yeri kazmaya başlayan çift, 7 kutu daha buldu.

Yapılan incelemede, çiftin bulduğu 8 kutudan çıkan 1400'den fazla altın paranın tamamının gerçek olduğu tespit edildi. Paraların arasında çok az rastlanan, her biri 1 milyon ABD Doları değerine sahip parçaların da bulunduğunu kaydeden uzmanlar, hazinenin yaklaşık 10 milyon ABD Doları değerinde olduğunu açıkladı.

Muhtemelen mayıs ayında Amazon üzerinden satışa çıkartacakları paralardan elde edecekleri gelirle tüm borçlarını ödedikten sonra bölgedeki hayır kurumlarına bağış yapmak istediklerini kaydeden çift, buldukları paralardan bazılarını yarın Atlanta'da başlayacak Ulusal Para Fuarı'nda sergilenmeleri için Amerikan Nümismatik Derneği'ne ödünç verdi.

15:29
 // BİZDE OLSA
Bizde olsa; senmisin o hazineyi bulan! Diyerek, karakol ve adliyelerde anamız ağlar, kuruş koklatmazlardı. Ondan sonra da, vay efendim tarihi eserlerimiz yurt dışına kaçırılıyor diye, bir taraflarını yırtarlar. Örnek; bir okulda hademelik yapan bir kişi, hazine bulmuştu, adamın tırnaklarını penseyle koparıp, elektriğe vermişlerdi. Bütün bulduğu hazineye devlet el koydu. Adam hazine bulduğuna bin pişman olmuştu. Ohal zamanlarıydı....
26 Şubat 2014 15:29
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler