YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köpek Eti Festivali'nde 40 bin köpek yenildi
Köpek Eti Festivali'nde 40 bin köpek yenildi
22 Haziran 2015 11:16
Çin'de gerçekleştirilen Köpek Eti Festivali'nde 40 bin köpek kesildi. Ortalığın kan gölüne döndüğü festivalde, 40 bin köpek acımasızca katledildi ve Çinliler kan revan içindeki köpekleri afiyetle yedi.

Bild gazetesinin haberine göre, Çin'in Yulin bölgesinde 2009 yılından bu tarafa kutlanan festival kapsamında 40 bini aşkın köpek kesilerek yenildi. Yaz başlangıcı nedeniyle yapılan festivalde, köpek eti yenilmesinin şans getireceğine inanılıyor. İki bin yıldan bu tarafa köpek eti yenilen Çin'de, köpek eti oldukça lezzetli bir et türü olarak addediliyor.

Protestolara rağmen devam ediyor

Tüm dünyada köpek eti festivaline karşı internet üzerinden protesto kampanyaları düzenlendi. İki milyonu aşkın kişinin internet üzerinden katıldığı protestolara rağmen festival gerçekleştirildi. Hayvan hakları savunucuları, özellikle köpeklerin yenilmesi kadar, hayvanların kesim şekline de tepki gösteriyor. Köpek etinin daha lezzetli olduğu gerekçesiyle bazen canlı canlı derilerinin yüzüldüğü, bazen de adrinalin salgıladığı için kesimden önce dövüldükleri belirtiliyor.

Yılda 300'ü aşkın kişi kuduzdan ölüyor

Resmi rakamlara göre her yıl Çin'in Yulin bölgesinde 300'ü aşkın kişi, köpek etinden bulaşan kuduz nedeniyle yaşamını yitiriyor. Kuduz virüsünün kolay kolay kızartma ya da pişirme yöntemi ile ölmediğine dikkat çekiliyor.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler