YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köpek balığıyla böyle yüzdü
Köpek balığıyla böyle yüzdü
18 Haziran 2013 20:42
ABD’nin Florida eyaletinde yaşayan Chris Kreis adlı bir gencin Meksika Köfrezi açıklarında gördüğü bir balina köpekbalığının yanına atlayarak yüzgecine tutunarak bir süre köpekbalığıyla hareket etmesi ABD’de tartışma konusu oldu.

Birçok hayvana temasın ve eziyetin yasak olduğu ABD’de 9 metre uzunluğunda ve 22 ton ağırlığında olan bir balinanın yüzgecine tutunarak yüzmeye çalışan Kreis hayvanbilimcilerin tepkisini çekti. Birçok araştırmacı hayvanlarla bu şekilde temas kurmanın onlara zarar cereceğini belirtirken Deniz Biyologu Bruce Neill açıklamasında, “İnsanlar balıklara belirli bir süre baskı uyguladıklarında bu bir süre sonra balıklar için olumsuz sağlık sorunlarına neden olabilir” dedi. Köpekbalığıyla olan macerası yalnızca 9 saniye süren Kreis ise gerçekleştirdiği eylemden son derece memnun olduğunu belirterek, “Onun yanına gidip belki onunla yüzebilirim diye düşündüm. Çünkü belki bunu bir daha yapmam mümkün olmayabilirdi” dedi.  

Son zamanlarda insanların hayvanlara olan olumsuz davranışlarında artışlar görüldüğünü söyleyen yetkililer ise bazı eyaletlerde hayvanlara karşı kötü davranışların suç sayıldığını ifade ettiler. Geçtiğimiz yıl Garcia Gutierrez adlı bir kişinin deniz ayısının ile çektirdiği fotoğrafının ortaya çıkması sonrası tutuklandığını belirten yetkililer yine Florida’da deniz ayılarına dokunmanın ve temasta bulunmanın yasak olmasına rağmen bir deniz ayısına sarılarak fotoğraf çektiren William Waterman adlı bir kişinin de tutuklandığını ifade etti. Tüm bu olanlara rağmen balina köpekbalıklarına dokunmanın herhangi bir yasal yaptırımının olmadığı ABD’de konuyla ilgili açıklama yapan Kreis eline fırsat geçmesi halinde diğer balinalarla da yüzeceğini belirtti.
 
İsimlerine rağmen dünyadaki en büyük deniz canlıları arasında sayılan Balina köpekbalıkları planktonlar ile besleniyorlar.İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler