YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koordinatör Doğan ilk iş gününde kaza kurbanı
TİKA aracı Afganistan'da kaza yaptı: 7 ölü
Koordinatör Doğan ilk iş gününde kaza kurbanı
06 Nisan 2009 / 08:49 Güncelleme: 06 Nisan 2009 / 00:00

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın (TİKA), Afganistan'da Vardak ili koordinatörlüğüne ait bir aracın bu sabah bir kamyonla çarpışması sonucu 2'si Türk olmak üzere 4 TİKA personeli öldü. Olayda, diğer araçta bulanan 2 kişi ile yoldan geçmekte olan 1 kişi de hayatını kaybetti.


TİKA koordinatörü Alaaddin Doğan'ın görevinin ilk günü geldiği Afganistan'da meydana gelen kaza sonucu hayatını kaybettiği belirtilirken, Alaaddin Doğan'ın yardımcısı Mustafa Demirkıran'ın da kazada hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililer ayrıca TİKA aracında bulunan şoför ve tercümanın da öldüğünü ifade ettiler. Türkiye'nin Afganistan Maslahatgüzarı Erdoğan Odabaş, kaza ile ilgili bilgi vererek, "Kaza bugün 9 civarında meydana geldi. Kazada TİKA aracında bulunan 2 Türk vatandaşı ve 2 Afgan


vatandaşıyla karşı araçta bulunan şoför ve muavini ve o sırada yoldan geçmekte olan bir kişiyle toplam 7 kişi öldü. Kaza, TİKA aracı Kabil'den Vardak'a gitmekteyken meydana geldi. Karşıdan gelen kamyon, şoförün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu önce bir vatandaşa daha sonra da TİKA aracına çarpmıştır. Başımız sağ olsun" diye konuştu.


Afganistan Fagman bölge komutanı Hacı Abdurrezzak ise, "Kaza, Kabil çıkışında, Kandahar-Kabil yolu üzerinde gerçekleşti. Kazada Türk makamlarına ait aracın içinde 4 kişi, kamyondaki 2 kişi ve yoldan geçen bir kişi, yani toplam 7 kişi hayatını kaybetti. Kazanın olduğu yer şehir dışında olduğu için bir kontrol noktası yoktu. Kaza ile ilgili soruşturma devam ediyor" şeklinde konuştu.


 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler