YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Konvoy Türk gemisini bekliyor
Mısır'ın geçişine izin vermediği Filistin konvoyu Suriye'ye geri döndü. Konvoy Suriye’nin Lazkiye şehrinde Libya’dan gelecek olan Türk gemisini bekliyor.
Konvoy Türk gemisini bekliyor
02 Ocak 2010 / 14:54 Güncelleme: 02 Ocak 2010 / 14:55

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Suriye’nin Lazkiye şehrinde Libya’dan gelecek olan Türk gemisini bekliyor.

Konvoyun, Libya’dan gelecek ‘Ulusoy 6’ adlı Türk gemisiyle Mısır’a doğru bugün yola çıkması bekleniyor. Ayrıca ABD’den gelen 47 aracın da Lazkiye Limanı’nda konvoya katıldığı belirtildi. 200 aracın yükleneceği ‘Ulusoy 6’ Gemisi 20 saatlik bir yolculuğun ardından Mısır’ın Ariş Limanı’na ulaşacak. Konvoyda kalan diğer 385 yolcu da Lazkiye Havaalanı’ndan uçakla Mısır’a geçecek. Konvoy, karayoluyla Refah Sınır Kapısı’na, oradan da Gazze’ye geçecek. Filistin’e Özgürlük Konvoyu, Gazze’de Mısır’ın vereceği izine bağlı olarak 24 saat ya da 48 saat kalarak yardım malzemelerini Gazze halkına dağıtacak.


İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım geç de olsa Gazze’ye gireceklerini ve kendilerine teslim edilen emanetleri Gazze halkına ulaştıracaklarını belirtti. Yıldırım, “Konvoy, Filistin’deki ambargoyu yeniden dünya güdemine getirdi. Bizim temennimiz bu haksiz ve insani olmayan ambargonun kaldırılmasıdır. Bu noktada Arap Birliği ve İslam Konferansı Teşkilatı harekete geçmeli ve Gazze halkı rahat bir nefes almalı.“ şeklinde konuştu. Perşembe gününden beri Laskiye’de bulunan konvoy için bir karşılama töreni düzenlendi. Karşılama törenine Laskiye’de yaşayan çok sayıda Filistinli mülteci ve Hamas’tan Muhammed Nezzal katıldı. Konvoy geceyi Laskiye İzci Kampında geçirdi. Konvoydakiler, tek odalı bungalo tipli evlerde uyku tulumlarında yattılar. Laskiyeliler, konvoydakilerin üşümemesi için kampa battaniye getirerek misafirlerine dağıttılar. Akdeniz kıyısında olan izci kampında hava soğuk olduğu için konvoydakilerin çoğu ateş yakarak etrafında toplandılar. İngiltere, Amerika ve Avrupa ülkelerinden gelenler ise kampta da olsa yeni yıla girmenin mutluluğunu yaşadılar. Konvoydaki yabancılar ateşin etrafında toplanarak Noel’i kutladılar. Kampın güvenliğini Suriye polisi sağladı. Bu arada Filistin Camisinde kılınan Cuma namazından sonra İsrail protesto edildi.
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler