YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kongo'da insanlık ayıbı
Kongo'da insanlık ayıbı
26 Ağustos 2010 07:56
Kongo'da BM Barış Gücü üssü yakınlarında Kongolu militanların 200 kadına tecavüz etmesiyle ilgili BM yetkilisi "Mağdur olanlar devriyeye haber vermedi"dedi.

Kongo'nun doğusunda, BM Barış Gücü üssü yakınındaki bir bölgede Ruandalı ve Kongolu militanların yaklaşık 200 kadın ve bir grup erkek çocuğunu dört gün alıkoyarak tecavüz etmesiyle ilgili olarak BM yetkilisi, ''Mağdur olanların BM Barış Gücü (MONUSCO) devriyesine haber vermediğini'' söyledi.

Kongo'daki yeni BM özel temsilcisi Roger Meece, New York'taki BM binasındaki gazetecilere video konferans yöntemiyle yaptığı açıklamada, olaydan sonraki günlerde bölgedeki MONUSCO devriyelerinin mağdur köylülerin bulunduğu Luvungi köyüne iki kez gittiğini, ancak köylülerin olayla ilgili herhangi bir bilgi vermediğini söyledi.

Kongo'da iletişimin her zaman sorun olduğunu belirten Meece, MONUSCO devriyelerinin olayı geç öğrenmeleri konusunda söyleyeceklerinin tahmini olmaktan öteye gitmeyeceğini kaydetti. Meece, bu çerçevede mağdur köylülerin MONUSCO'ya haber vermemelerinin militanlarca cezalandırılmaktan korkmaları veya olaydan duydukları utanç nedeniyle olabileceğini söyledi.

Bölgedeki BM Barış Gücü'nün devriye görevini daha etkin yapmasının sağlanması konusunun incelendiğini ve halkla diyalog düzeyinin artırılması için yerel yetkililerle görüşmeler yapılacağını belirten Meece, BM üssündeki personel sayısının 80, sorumlu olduğu alanın ise 300 kilometrekare olduğun da kaydetti.

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Barış Gücü operasyonlarıyla ilgili yardımcısı Atul Khare ile sorunlu bölgelerde cinsel şiddet konusuyla ilgili özel temsilcisi Margot Wallstrom'u olayla ilgili çalışmalara yardımcı olmak üzere Kongo'ya gönderdi.

Ban, ayrıca ''Güvenlik Konseyi'nin Kongo'daki olay ve BM Barış Gücü'nün görevli olduğu diğer bölgelerde sivillerin korunması konusunda daha fazla neler yapılabileceğinin ciddi olarak kararlaştırılması'' çağrısında bulundu.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler