YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komutandan ABD'ye sert çıkış
Komutandan ABD'ye sert çıkış
19 Ekim 2011 08:11
Pakistan Ordu Komutanı Orgeneral Eşfak Kayani parlamentoda yaptığı konuşmada ABD'nin Pakistan yerine Afganistan'a odaklanması gerektiğini kaydederek, Pakistan'ın Irak gibi olmadığını söyledi.

Pakistan Ordu Komutanı Orgeneral Eşfak Kayani, ABD'nin Pakistan'a değil, Afganistan'a yoğunlaşması gerektiğini söyledi.

Kayani, Parlamentonun savunma komitesinde yaptığı konuşmada, ABD'nin militan örgütlerine saldırılar düzenlemesi için Pakistan'ı sıkıştırmak yerine, Afganistan'da istikrarı sağlamaya odaklanması gerektiğini ifade etti.

Komite toplantılarına katılan bir milletvekilinin Reuters'a yaptığı açıklamaya göre Orgeneral Kayani, Kuzey Veziristan'da militanlara topyekun saldırı başlatıp başlatmamaya ya da bu saldırıyı ne zaman başlatacağına Pakistan'ın karar vereceğini de belirtti.

ABD'nin bu bölgede tek taraflı bir eyleme geçmeden önce ''10 kez düşünmesi gerektiğini'' kaydeden Kayani,Pakistan'ın Afganistan ya da Irak gibi olmadığını vurguladı.

ABD ile Pakistan arasındaki ilişkiler, Amerikan komandolarının terör örgütü EL Kaide'nin lideri Usame Bin Ladin'i Pakistan'ın Abodabad kentinde geçen Mayıs'ta öldürmesinden sonra gerilmişti. Gerginlik Amerikalı yetkililerin, Pakistan istihbaratının Hakkani örgütüne destek verdiği suçlamalarından sonra artmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler