YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komuşdan Hitler'e ilginç benzetme
“Bizi küçük düşürdüler. Buna asla tahammül edemem. Alman tekmesi yemektense aç kalırım daha iyi”
Komuşdan Hitler'e ilginç benzetme
11 Şubat 2012 / 08:34 Güncelleme: 11 Şubat 2012 / 08:36

Euro Bölgesi bakanlarının, Yunan Hükümeti’ne güven eksikliği duyduklarını ifade ederek yardım paketini askıya almalarına en sert tepki Ortodoks Halk Partisi Lideri Yorgo Karacaferis’ten geldi. Karacaferis, “Bizi küçük düşürdüler. Buna asla tahammül edemem. Alman tekmesi yemektense aç kalırım daha iyi” diye konuştu.

Euro Bölgesi ekonomi ve maliye bakanlarının 130 milyar euroluk ikinci kurtarma paketini bekleyen Yunanistan’a kırmızı ışık yakması üzerine ülke iyice karıştı. Ortodoks Halk Partisi (LAOS) üyesi milletvekillerinin yeni kredi anlaşması ve yeni önlemlerini onaylamayacağını ifade eden LAOS Lideri Yorgo Karacaferis, sert çıkış yaptı, “Bizi küçük düşürdüler. Buna asla tahammül edemem. Alman tekmesi yemektense, aç kalırım da iyi” dedi.

Başbakan Lukas Papadimos başkanlığındaki geçici işbirliği hükümetindeki bakanlarını geri çekmeyeceğini belirten Karacaferis, kabinedeki dört bakanının istifasının hazır bulunduğunu, ilgili kararın başbakana ait olduğunu söyledi. Tam bu sırada, Ortodoks Halk Partisi (LAOS) üyesi Tarım ve Gıda Bakanı yardımcısı Asterios Rondulis’in istifa ettiği bildirildi. Ardından Altyapı Ulaştırma ve Ağlar Bakanı Makis Voridis; Kalkınma, Rekabet ve Denizcilik Bakan Yardımcısı Adonis Georgiadis de istifasını verdi. PASOK üyesi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mariliza Ksenoyanakapulu da görevinden ayrıldı. Önceki gün de PASOK üyesi Çalışma ve Sosyal Gaüvenlik Bakan Yardımcısı Yannis Kuçukos istifasını vermişti. Almanya Başbakanı Angela Merkel’e de yüklenen Karacaferis, Avrupa Birliği kararlarının Brüksel’den değil Almanya’dan alındığını iddia etti. Karacaferis, sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa Birliği yok oldu. Avrupa adına alınacak tüm kararları, cüzdanının dolgunluğu sayesinde Almanya alıyor. Kararlar artık Brükselden çıkmıyor. ”

Brüksel’de Perşembe günü gerçekleştirilen Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında yeni kredi çerçevesinde talep edilen tasarruf önlemler konusunda anlaşan Yunanlı siyasetçilerden garanti istemesinin ardından Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, “Biz onurlu ve gururlu bir milletiz. Büyük bir tarihimiz var. Ama onurla, gururla bu krizi çözemeyiz. Küçük düşürülmeyi şimdi kabullenmezsek, ilerde çok daha kötü duruma düşeriz. Yunanistan ya Avrupa yolunda devam edecek, ya da... “ şeklinde konuştu.

Atina’nın taahhütlerini yeterli bulmayan Avrupalı bakanlar, ek 325 milyon tasarruf için kaynak bulunmasını, önlemlerin parlamentoda onaylanmasını, yazılı garantilerin Nisan ayında yapılması planlanan genel seçimlerden hemen sonra hayata geçirilmesini istedi. Bakanlar ayrıca, Yunan siyasi liderlerinden önlemleri onayladıklarına dair yazılı taahhüt de talep etti.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble da Yunanistan’ın taahhütlerinin ülke borcunun GSYH’ye oranını 2020’ye kadar ancak yüzde 136’ya indirebileceğini ve bunun yeterli olmadığını söyledi. Yunanistan’ın borç azaltma ve tahvillerden zarar yazma sonucu hedefi, 2020’ye kadar borcun ulusal gelire oranını yüzde 120 seviyesine indirmekti.

Euro ve borsalar düştü

Almanya’nın kemer sıkma önlemlerini yeterli bulmadığı Yunanistan’da sağ parti liderinin kurtarma paketi üzerinde varılan anlaşmayı desteklemeyeceğini açıklaması piyasalarda moralleri bozdu. Euro uluslararası piyasalarda dolar karşısında değer kaybederken Avrupa borsalarında yüzde 2’ye varan kayıplar yaşandı. İMKB de yüzde 1.38 düşerek 59.332 puandan haftayı tamamladı. Önceki gün 1.3281’den kapanan euro/dolar paritesi 1.3156’e kadar geriledi. Yunanistan’a ilişkin endişelerle güne 1.75 TL seviyelerinden başlayan dolar 1.7725 TL’ye kadar çıktı. Dolar 1.7650 TL seviyelerinden kapandı. Önceki gün spot kapanışta ortalama yüzde 9.32, son işlemlerde yüzde 9.35 seviyesinde olan 4 Aralık 2013 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 9.46’ya yükseldi.

Atina alev alev, gösteriler yayılıyor

Yunanistan’da, hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla başkent Atina’da gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı. Yunan Parlamentosu’nun bulunduğu Sintagma Meydanı’nda 2 ayrı eylem için yaklaşık 17 bin kişi toplandı. Bunlardan 10 bini barışçıl bir eylem düzenlemeyi tercih ederken, 7 bini polis ile çatışmaya girdi. Yüzleri maskeli kişilerin polise ses bombaları ve taşlarla saldırması üzerine, polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi. Göz yaşartıcı gaz nedeniyle Sintagma meydanı nefes alınamaz hale geldi. (Vatan)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler