YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşumuz borç batağında
Euro Bölgesi maliye bakanları borç batağındaki Yunanistan’ın durumunu görüşmek için bir araya geldi.
Komşumuz borç batağında
15 Şubat 2010 / 23:30 Güncelleme: 15 Şubat 2010 / 23:31

Avrupa Birliği’nde para birimi olarak Euro’yu kullanan ülkelerin oluşturduğu Euro Bölgesi maliye bakanları, borç batağındaki Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya geldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, Euro Bölgesi Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker ve AB’nin Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn’in başkanlığında bir araya gelen maliye bakanlarının görüşmelerinde, dış borcu 300 milyar Euro’ya yaklaşan Yunanistan’daki ekonomik, mali ve özellikle son dönemlerde alınan önlemleri ele alacağı bildirildi.
 

Euro Bölgesi Başkanı Juncker toplabtıya gelişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, maliye bakanlarının görüşmelerinde Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen planlar temelinde Yunanistan’ın istikrar programının inceleneceğini söyledi. Juncker, “Bu programın Yunanistan’ın bütçe açığını hedeflenen oranda yüzde 4 azaltıp azaltmayacağını göreceğiz. Biz bunun mutlaka yapılmasını düşünüyoruz, Yunanistan 2010 yılı içinde bütçe açığını yüzde 4 azaltmalıdır. Mart ayında Yunanistan’ın bu yolda olup olmadığına bakacağız, eğer değillerse ek önlemler talep edeceğiz” dedi.
 

Avusturya Maliye Bakanı Josef Pröll ise yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın Yunanistan’a yardım edeceği yönünde açık işaretler var. Aynı zamanda şimdiden itibaren bunun belirlenmesi gerekiyor, bu Yunanistan’ı etkileyeceği kadar Avusturya’yı da etkileyecek” dedi. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler