YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşudan Türklere saygı duruşu
Komşudan Türklere saygı duruşu
04 Haziran 2010 08:08
İsrail'in, Gazze'ye yardım götürmekten başka amaçları olmayan silahsız, savunmasız insanlara uyguladığı vahşete karşı protestolar devam ediyor.Yunanistan'daki gruplar, saldırıda yaşamını yitiren Türk gönüllüler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Yunanistan'ın başkenti Atina'da, Gazze'ye yardım götüren filoya saldıran İsrail'i protesto gösterisi yapıldı.
 Atina Üniversitesi önünde toplanan gruplar, İsrail'in saldırısında yaşamını yitiren Türk gönüllüler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen gösteriye katılanlar, Yunanistan Parlamentosu'nun bulunduğu ''Sindagma'' Meydanı'nda son bulan bir yürüyüş yaptılar.
''İsrail'in elkoyduğu yardım gemilerinin bir an önce iade edilmesini'' talep eden göstericiler, daha sonra olaysız dağıldılar.
İsrail makamları tarafından gözaltına alınan Yunan vatandaşlarından 6'sı geçen salı, 31'i ise bu sabaha karşı Atina'ya ulaşmıştı.

Öte yandan, grupta bulunan gazeteci Aris Hacistefanu, Yunan özel ''Skai'' radyosuna saldırıya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ''Teknelerdeki sivillerin korkunç şekilde darp edildiklerini, İsrail'in adeta öç alırcasına hareket ettiğini'' söyledi.
''Özellikle Türk grubunun tepkisiyle karşılaşan İsrailli askerlerin soğukkanlılıkla ateş açtıklarını'' belirten Hacistefanu, ''Gönüllülerden bazılarının beyaz bayrak kaldırmasına rağmen askerlerin ateşi kesmediklerini, ağır yaralıların bulunduğunun söylenmesine rağmen müdahalede bulunulmadığını ve adeta ölüme terk edildiklerini'' ifade etti.

Hacistefanu, ''Çok sayıda gönüllü taşıyor olması bakımından Mavi Marmara'nın en güvenli gemi olarak nitelendirildiğini, ancak tam tersinin görüldüğünü, nitekim İsralli askerlerin sivillere saldırırken duraksamadıklarını'' kaydetti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler