YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşuda rüzgar öldürdü
Komşuda rüzgar öldürdü
11 Şubat 2010 18:17
Yunanistan'da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli yağış ve rüzgarlar bir kişinin ölümüne sebep olurken, birçok bölgede hayatı felç etti.

Yunan basını, şiddetli rüzgar nedeniyle Kavala'da bir evin çatısının çökmesi sonucu bir kadının hayatını kaybettiğini, Halkidiki yarımadası ile Meriç (Evros) bölgelerinde de ev ve işyerlerinde su baskınları olduğunu, şehirler arası bazı yolların ulaşıma kapandığını duyurdu.

Özellikle Halkidiki ve Kavala bölgelerini etkileyen kötü hava koşulları nedeniyle Selanik yakınlarındaki Gallikos nehrinin taşması sonucu Selanik ve Kılkıç bölgelerinde binlerce dönümlük arazi su altında kalırken, birçok anayolun ulaşıma kapandığı, diğer bölgelerde ise ulaşımın yan yollardan güçlükle sağlandığı bildirildi.

Kavala bölgesinde yağmurla birlikte yağan dolunun Peramo kasabasında çok sayıda ev ve işyerinin yanı sıra tarım alanlarında da büyük ölçüde zarara yol açtığı açıklandı.

Bu arada Trikala bölgesinde, şiddetli yağış nedeniyle Litheos ve Pinios nehirlerinin taşması sonucu bölgedeki ekili tarım alanlarında önemli zarar meydana geldiği, Kastoria bölgesinde yoğun kar yağışı nedeniyle okulların tatil edildiği duyuruldu.

Öte yandan Meriç (Evros) ilinde, Meriç nehrindeki suyun tehlikeli oranda yükselmesine karşı verilen alarmın sürdüğü bildirildi.

Yapılan açıklamada, alarm sınırı 4.70 metre olan Meriç nehrinde son yapılan ölçümlere göre su seviyesinin Petalo bölgesinde 6.50 metreye, Pithio bölgesinde de 4.81 metreye ulaştığı belirtildi.

Yunan makamları, şiddetli yağışlar nedeniyle Meriç nehrindeki su seviyesinin yükselmesi sonucu, dün akşam saatlerinde bölgede doğal afetlere karşı uygulanan "Ksenokratis" programının uygulamaya konulduğunu duyurmuş, vatandaşlara, Meriç'ten gelen suları önlemek üzere yapılan setlere yaklaşmamaları yönünde uyararak bölgede bulunan hayvanların ve tarım araçlarının uzaklaştırılması çağrısında bulunmuştu. AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler