23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul21 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya23 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşuda isyan var!
Yunanistan'da hükümetin mali reformlarını protesto etmek amacıyla başkent Atina'da gösteri yapan eylemciler ile polis arasında arbede çıktı...
Komşuda isyan var!
16 Haziran 2011 / 08:16 Güncelleme: 16 Haziran 2011 / 08:18

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanlarının, hükümetin hayata geçirmek istediği yeni mali reformları protesto etmek amacıyla yaptıkları 24 saatlik grev ülkede yaşamı felç etti...

Yunan Parlamentosu'nun bulunduğu ''Sindagma'' meydanında toplanan ve ''Kendinizi de borçlarınızı da alıp gidin'' şeklinde sloganlar atan göstericilere polis göz yaşartıcı gaz ile karşılık verdi.

Göstericiler de polise taş, sopa, plastik su şişesi benzeri cisimler fırlattı.

Kendilerini ''iktidar karşıtı'' olarak adlandıran maskeli şahıslar ise güvenlik ekiplerine molotofkokteyli attılar.
Bazı göstericilerin de bakan veya milletvekili taşıdığını sandıkları araçların sileceklerini kırmaya çalıştıkları, Başbakan Yorgo Papandreu'nun aracına ise yumurta fırlattıkları öğrenildi.

Yunanistan'da kamu ve özel sektör çalışanlarının bugün gittikleri 24 saatlik greve katılan Yunan Devlet Televizyonu NET ile Atina Haber Ajansı (ANA) ise gelişmeleri aktarmak üzere yayına başladılar.

PAPANDREU GÜVEN OYU İSTEYECEK

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, yeni kabine kurarak, Parlamentodan güvenoyu isteyeceğini açıkladı.

Yunan basını, Yunanistan'daki mali krizin aşılması yönünde anamuhalefet ve muhafet partileri liderleriyle görüşen Papandreu'nun, medyada yer aldığı şekilde geniş tabanlı koalisyona gitmeyeceğini, kabinesinde köklü değişiklikler yapacağını duyurdu.

Başbakan Papandreu ise Yunan Devlet Televizyonu NET'te yaptığı açıklamada, ülkenin kritik bir dönemden geçtiğini, sorumluluk duygusuyla kararlılıkla var olan kriz ile mücadele verilerek ülkenin geleceğinin güvence altına alınması gerektiğini söyledi.

Ülkenin yıkım ve iflasın eşiğinde olduğu bir zamanda yönetimi aldığını belirten Papandreu, ''Omuzlarımıza başkalarının günahlarını aldık'' dedi.

Ülkenin kurtuluşu için 20 aydır hükümetinin savaş verdiğini söyleyen Papandreu, ülkenin büyük değişikliklere de yolu açacak şekilde ayakta kaldığını vurguladı.

Bu çabanın ortak ve milli özellikler taşımasını istediğini, vazifenin partisel değil milli olduğunu ifade eden Başbakan, muhalefet partileri ile işbirliği için sürekli önerilerde bulunduğunu, gerekli milli uzlaşının sağlanması için bugün de tüm parti liderlerine yeni öneriler ile gittiğini kaydetti.

Papandreu, görev ile makamı arasında bağımlılık olmadığına açıklık getirdiğine de işaret etti.

Bu tutumuna karşı, anamuhalefet partisinin tüm bu çabayı siyasi ve milli sorumluluk çerçevesinde ele almadığını belirten Papandreu, konunun özü dahi konuşulmadan kabul edilemez şartlar getirildiğini, ülkenin uzun süreli istikrarsızlıkta ve içe dönük tutulduğunu, halbuki önem taşıyan mili konunun, bütçe açığı ile mücadele olduğunu söyledi.

Papandreu, ''hayatında, ülke, ekonomi, vatandaş ve değerler için mücadeleler vermeyi öğrendiğini'' kaydetti.

''Hepimiz ülke karşısında yaptıklarımızın sorumluluğunu alalım. Ben aynı yolda, vazifemin yolunda devam edeceğim'' diyen Papandreu, yarın yeni bir kabine kuracağını, devamında da Parlamentodan güvenoyu isteyeceğini bildirdi.

Papandreu, ''sorumluluk vaktidir'' ifadesini de kullandı.

Yunan medyası, mali kriz içindeki Yunanistan'da, Başbakan Papandreu'nun geniş tabanlı koalisyon önerisini gündeme getirdiği belirtmişti.

Basın-yayın organları, Başbakan Papandreu'nun bugün öğle saatlerinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile yaptığı görüşme sonrasında, anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Andonis Samaras'ı telefonla arayarak 20 dakikalık görüşme yaptığını duyurmuşlardı.

Görüşmede, Papandreu'nun geniş tabanlı koalisyon ya da kapsamlı işbirliği önerisinde bulunduğu belirtilen haberlerde, Samaras'ın sözkonusu teklifi reddetmediği, ancak Papandreu'nun başbakan olmasının mümkün olmadığı yolundaki düşüncesini ifade ettiği kaydedilmişti.

Medya, Papandreu'nun ''Başbakanın kendisi olması ile ilgilenmediğini'' söylediğini de bildirmişti.

Haberlerde, Samaras'ın, Papandreu'ya, geniş tabanlı koalisyon yapılması için orta vadeli program ile memorandumun özlü şekilde yeniden müzakere edilmesinin önşart teşkil ettiğini söylediği ifade edilmişti.

HERKES GREVDE

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ve Mücadeleci İşçi Kolları Birliği'nin (PAME) çağrısıyla yapılan grev ve protesto gösterilerine kamu ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra, gazeteciler, liman, sağlık, banka, postane, elektrik dairesi çalışanları katılırken, toplu taşıma araçlarında görev yapanlar da iş durdurma eylemleri ile destek verdi.   

Atina kent merkezindeki yoğun katılımlı iki ayrı gösteri nedeniyle kent merkezi trafiğe kapatıldı.
Gösterilere, internet üzerinden son 22 gündür organize olarak ülke meydanlarına inen, kendilerini ''Bıkkınlar'' olarak adlandıran gruplar da katıldı.

Otobüs, tramvay, metro, troleybüs ve banliyö trenlerinin özellikle sabah seferlerini iptal etmeleriyle ulaşım zaman zaman durma noktasına geldi.

Öte yandan, liman çalışanlarının grevde yer alması, gemilerin ayrılamamasına, dolayısıyla ana kara ile adalar arasında bağlantının kopmasına yol açtı.    

Devlet dairelerindeki müşteri hizmetlerinde de aksamalar görülürken, sağlık çalışanlarının grevi nedeniyle hastanelerde yalnızca acil durum ve güvenlik ekipleri hazır bulundu.    

Sabah saat 06.00'dan itibaren gazetecilerin greve katılmasıyla televizyon ve radyo istasyonlarında haber bültenleri yayımlanmadı, haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemedi, basın toplantıları ise iptal edildi.    
Yazılı basın çalışanlarının greve katılmaları sonucu yarın gazete bayilerinde raflar boş kalacak.

Gösterilerde 5 bin polis ile 32 çevik kuvvet ekibinin başkentin çeşitli noktalarında görev yaptığı öğrenildi. (AA)

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler