YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşuda hayat durdu
Atina'daki grev hayatı durdurma noktasına getirdi
Komşuda hayat durdu
20 Mayıs 2010 / 18:27 Güncelleme: 20 Mayıs 2010 / 18:27

Yunanistan’ın başkenti Atina’da kamu ve özel sektör çalışanları, hükümetin kemer sıkma önlemlerini protesto amacıyla ülke çapında 24 saatlik greve gitti.

Başkent Atina’da parlamento önünde toplanan binlerce kişi, hükümet aleyhine sloganlar attı. Ülkeyi iflastan kurtarmak için sağlanan 110 milyar Euro tutarındaki mali desteğin karşılığında kamu harcamalarında yapılması istenen kesintileri ve emeklilik yaşının yükseltilmesi planlarını protesto eden grup, yürüyüşte “boyun eğmeyin” sloganları attı.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY) ile İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) çağrısı üzerine bu yıl dördüncü kez yapılan greve kamu kuruluşları ve özel sektör çalışanlarının yanı sıra belediye, valilik, gümrük çalışanları, öğretmenler, avukatlar, devlet hastanelerinde görevli doktorlar, banka, elektrik daireleri ve toplu taşıma araçları çalışanları ile liman işçileri katıldı. Grev, devlet dairlerindeki hizmette aksamalar yaşanmasına neden olurken, polisin başkent merkezindeki yolları trafiğe kapatması ve şehir içi toplu taşıma araçlarının çalışmaması, ülkede hayatı durma noktasına getirdi. Grevin, uluslararası uçuşları etkilenmediği bildirildi. Şehir merkezinde yaşanabilecek şiddet olaylarına karşılık birçok işyerinin camlarını alüminyum levhalarla kaplaması dikkat çekti. Atina'da geçtiğimiz haftalarda düzenlenen protesto eylemlerinde bir banka şubesi kundaklanmış ve 3 kişi hayatını kaybetmişti. İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler