YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Komşu ülkede şok! Türkçe konuşmak yasak...
Komşu ülke Bulgaristan'da Türkçe krizi yaşanıyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, seçim sürecinde Türkçe konuştuğu için kendisine para cezası kesildi.
Komşu ülkede şok! Türkçe konuşmak yasak...
24 Ocak 2015 / 07:00 Güncelleme: 24 Ocak 2015 / 08:37

Bulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, Türkçe konuştuğu için kendisine para cezası kesildiğini belirtti.

Mestan, son seçim kampanyasında Türkçe konuştuğu için Sliven Bölge Valiliği'ne 500 leva (250 avro) para cezası ödemek zorunda kaldığını açıkladı.

Mestan, "Anadilimde konuştuğum için para cezası kestiler. Haklarımı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde arayacağım" dedi.

HÖH adına parlamentoda bildiri okuyan Mestan, Seçim Kanunu'nda seçim kampanyası sırasında ülkenin resmi dili olan sadece Bulgarcanın kullanılmasına izin verildiğini anımsattı. Lütvi Mestan, "Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyeliğinin sekizinci yılında HÖH gibi parlamentoda temsil edilen bir siyasi oluşumun genel başkanı seçmenleri ile anadilinde konuştuğu için ceza almış bulunuyor" diye konuştu.

Bulgaristan'da 5 Ekim 2014'te yapılan genel seçimlerinde HÖH'nin birçok adayının da çeşitli miktarlarda para cezası ödediğini kaydeden Mestan, parti olarak bu konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini duyurdu.

Bulgaristan'da eski komünist rejimin 1989 yılına dek ülkedeki Türk ve Müslümanlara karşı uyguladığı asimilasyon kampanyası sırasında Türkçe konuşanlara 5 leva para cezası kesildiğini anımsatan Mestan, "Bugünlerde 'suçlulara' kesilen ceza parası miktarı 2 bin levaya (bin avro) kadar yükselebilir" ifadesini kullandı.

Mestan, sadece HÖH'nin geçen yıl seçim kanununda yapılan ve kampanyada yalnızca Bulgarca konuşulmasını mecburi kılan yasa değişikliklerine karşı çıktığını, diğer partilerin "ayrımcı olan bu cezayı" desteklemiş olduklarını belirtti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler