YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolombiya'da barış görüşmeleri uzadı
Kolombiya'da barış görüşmeleri uzadı
20 Ağustos 2015 23:21
Terör örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC), daha önce ilan ettiği tek taraflı ateşkesi uzattığı bildirildi.

Küba'nın Başkenti Havana'da Kolombiya hükümeti ile FARC arasında yürütülen barış görüşmelerinin yeni bir buluşması başlamadan önce basın açıklaması yapan FARC ekibinin üyesi "Carlos Antonio Lozada" kod adlı Luis Antonio Losada Gallo, daha önce ilan ettikleri 1 ay süreli tek taraflı ateşkesi, süre belirtmeden uzattığını duyurdu.

"Barış görüşmeleri için uygun siyasi ortama ihtiyaç var. Buna göre tek taraflı ateşkesi sürdüreceğimizi teyit ediyoruz" ifadesini kullanan Losada, "Ancak tüm Kolombiya'nın talep ettiği nihai ateş kese varılması için hükümetten uygun davranmasını talep ediyoruz" dedi.

Losada, FARC'ın kamplarına yönelik hükümetin gerçekleştirdiği saldırı ve askeri operasyonların aldıkları kararı "tehdit" ettiğine dikkat çekti.

FARC'dan 8 Temmuz’da yapılan açıklamada, örgütün 20 Temmuz itibariyle tüm saldırılarını durduracağı ve tek taraflı ateşkesin bir ay süreceği bildirilmişti. 

Açıklamada ateşkes kararının, Kolombiya hükümetiyle FARC arasında yürütülen barış görüşmelerde arabuluculuk yapan Norveç ve Küba'nın taraflara itidal çağrısında bulunması üzerine alındığı da belirtilmişti. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler