YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolombiya ve Peru vatandaşları AB'ye vizesiz seyahat edebilecek
Kolombiya ve Peru vatandaşları AB'ye vizesiz seyahat edebilecek
11 Haziran 2015 00:24
Avrupa Birliği (AB) ile Kolombiya ve Peru arasında vize muafiyeti anlaşmaları paraflandı.
AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos, Peru Dışişleri Bakanı Ana Maria Sanchez ve Kolombiya Dışişleri Bakanı Maria Angela Holguin tarafından paraflanan anlaşmaların, tarafların iç onay süreçlerinin tamamlanmasıyla ekim sonunda imzalanması öngörülüyor.

Kolombiya ve Peru vatandaşlarının İngiltere ve İrlanda dışındaki 26 AB üyesiyle, İzlanda, Norveç, İsviçre ve Lihtenştayn'a  90 güne kadar vizesiz seyahat edebilmelerine izin veren anlaşmanın bu yıl sonunda yürürlüğe girmesi hedefleniyor.

Kolombiya ve Peru ile birlikte AB'nin Schengen vizesi muafiyeti getirdiği ülkelerin sayısı 38'e yükselecek. AB daha önce aday ve potansiyel aday ülkelerden Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Makedonya ve Kosova'ya, yakın komşusu Moldova'ya, Ortadoğu'da İsrail ve Birleşik Arap Emirliklerine, Asya'da Japonya, Güney Kore, Malezya, Singapur, Brunei, Hong Kong, Makau ve Tayvan'a,  Avustralya ve Yeni Zelanda'ya, Kuzey ve Orta Amerika'da Belize dışındaki tüm ülkelere ve Güney Amerika'da Ekvator, Bolivya, Guyana ve Surinam dışındaki tüm ülkelere vize muafiyeti tanımıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler