YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kolombiya ordusu ile FARC mayın temizleme işlemine başladı
Kolombiya ordusu ile FARC mayın temizleme işlemine başladı
13 Temmuz 2015 23:26
Kolombiya ordusu ile terör örgütü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'nin (FARC) mayın temizleme işlemine başladığı bildirildi.
Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderon, "W Radio" kanalında yaptığı konuşmada, "Bugün gerilla (FARC), ülkenin bir bölgesindeki mayınları temizlemek için ordu mensuplarıyla çalışıyor. Benim için bu görüntü, güveni geliştirmek ve nefreti sonlandırmak yönünde en iyi örneği teşkil ediyor" ifadelerini kullandı.

Kasımda barış müzakerelerinde varılan sonuçlarla ilgili değerlendirme yapılacağını belirten Santos, "FARC'ın yükümlüklerini yerine getirip getirmeyeceğine bağlı bugünden itibaren 4 ay içerisinde süreci sürdürüp sürdürmeyeceğimize karar vereceğim" diye konuştu.

Antioquia iline bağlı Briceno ilçesinde yer alan El Orejon bölgesinde bulunan mayın tarlalarını temizlemek amacıyla FARC'ın 36. Cephesi üyesi 3 militan ile 48 mayın imha uzmanı askeri personelin çalışmalarına başladığı ifade ediliyor.

Dünyanın en büyük mayın temizleme kuruluşu "The Halo Trust Vakfı"nın verilerine göre Kolombiya, 1990'dan bu yana 10 bin 900 ölüm ve yaralama vakasıyla mayınlardan en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler