YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Köln'deki taciz olayları protesto edildi
Köln'deki taciz olayları protesto edildi
17 Ocak 2016 22:46
Almanya'nın Köln kentinde yılbaşında yaşanan taciz ve gasp olayları protesto edildi.

Almanya'nın Köln kentinde ülkede yılbaşında meydana gelen taciz ve gasp olaylarını protesto etmek için gösteri düzenlendi.

Çeşitli kadın dernekleri tarafından organize edilen gösteri, "Köln'de kadınlar yürüyor" sloganıyla, tarihi Köln Katedrali yanındaki Roncalliplatz Meydanı'nda gerçekleştirildi. 

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu göstericiler, uzun süredir ülke gündemini meşgul eden taciz olaylarını protesto etti. 

Zaman zaman sloganlar atan, zaman zaman da dans eden protestocular, ellerinde "Kadınlara saygı", "Aşka evet tacize hayır" ve "Cinsiyet ayrımcılığına hayır" şeklinde dövizler taşıdı.

Gösteri alanında yapılan konuşmalarda, yılbaşı gecesi yaşanan taciz skandalının ardından Köln'deki birçok kadının güvenliğinden endişe ettiği ve şubat ayındaki karnaval kutlamalarında da yılbaşı gecesi olanların tekrarlanmasından kaygı duyulduğu belirtildi.

Soğuk havaya rağmen yaklaşık iki saat süren gösterinin ardından katılımcılar olaysız dağıldı.

Yılbaşında taciz ve gaspa uğradığı iddiasıyla polise başvuranların sayısının 650'yi aştığı bildirilirken, Köln Savcılığı olayların aydınlatılması ya da olaylara karışanların bulunması konusunda yardımcı olacak kişilere 10 bin avro para ödülü verileceğini açıkladı.

Mülteciler daha hızlı sınır dışı edilecek

Öte yandan, yaşanan taciz olaylarının ardından Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Cezayir, Fas ve Tunuslu mültecilerin daha hızlı sınır dışı edilebilmesi için çalışma başlatıldığını duyurdu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler