YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kölelikten First Lady'liğe
Michelle Obama'nın aile kökeni hiç konuşulmamıştı. Şimdiye kadar...
Kölelikten First Lady'liğe
09 Ekim 2009 / 16:59 Güncelleme: 09 Ekim 2009 / 17:07

Beyaz bir anne ve Kenyalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen ABD Başkanı Barack Obama'nın kökenleri çokça tartışıldı. Kasım 2008'de Barack Obama ABD'nin ilk siyah başkanı seçilerek tarihe geçerken yanında duran eşi First Lady Michelle Obama'nın ise aile kökeni hiç konuşulmamıştı. Şimdiye kadar...


1852’de bir köle olarak satılan ve okuma-yazması olmayan siyah kız çocuğu Melvinia Shields ve onu hamile bırakan beyaz Amerikalı’nın Michelle Obama’nın büyük büyük büyük ataları olduğu ortaya çıktı.

Melvina, Güney Carolina'da çiftliği olan David Patterson tarafından 21 başka köleyle birlikte, 1852'de 475 dolara satın alındı.

Melvina, David Petterson'ın damadı Henry Shields tarafından hamile bırakıldı.

Petterson o zamanlar 40'lı yaşlarının sonundaydı ve 4 çocuğu vardı. Yaşları 19 ila 24 arasında olan bu çocuklardan birinin baba olması ihtimali de söz konusu. Sonuç olarak Melvina, Petterson erkeklerinden birinin tecavüzüne uğrayarak hamile kaldı.

Melvinia Shields 15 yaşında, 1859'da ilk çocuğunu dünyaya getirdi. Yani Michelle Obama'nın büyük büyük dedesi Dolphus Shields'i. Melvina 1938'de yaşamını yitirdi. Ölüm sertifikasında ana-baba adı hanesi boş. Büyük oğlu Dolphus, ilk nesil özgür siyahlar arasında. Dolphus Birmingham, Alabama'ya yerleşti. Marangozluk yapıyordu. Açık rengi nedeniyle sık sık beyaz sanılıyordu. 1911'de kendi marangozluk işini kurdu ve ilk eşi Alice Easley'den iki erkek çocuk sahibi oldu.

Bunlardan biri olan Robert Lee Shields Michelle Obama'nın büyük dedesi. 1906'de Annie Lawson ile evlendi. Oğulları Purnell 1929'de Rebecca ile evlendi ve kızları Marian yani Michelle Obama'nın annesi 1937'de dünyaya geldi.

Michelle Obama, seçim kampanyası sırasında da babası tarafından büyük büyük dedesi Jim Robinson’ın köle olduğunu öğrenmişti.

Fakat aile kökeninin geri kalanı belirsizdi. Köle anne Melvinia Shields, beyaz baba ve melez çocukları Dolphus T. Shields de dahil olunca Michelle Obama’nın soyağacı neredeyse tamamlandı.

Böylece kölelik tarihiyle Beyaz Saray arasındaki bağlantı kesin olarak kurulmuş oldu. Bir çiftlikte kölelikten first lady’liğe uzanan beş nesillik bu hikâye, soy izleme uzmanı Megan Smolenyak tarafından açıklandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler