YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kobani'ye 5 ayda bin 920 tır yardım yapıldı
Kobani'ye 5 ayda bin 920 tır yardım yapıldı
27 Haziran 2015 18:34
Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Kobani'ye bin 920 TIR yardım gönderildiğini açıkladı

Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi, Türkiye'nin son 5 ayda Kobani'ye bin 920 TIR yardım gönderdiğini söyledi.

Yeni Şafak'tan Cihat Arpacık'ın haberine göre bazı medya kuruluşlarının, bombalı araçla düzenlenen saldırılarının ardından provokatif haberler yayınladığını belirten Çiftçi, kanıtlanabilen ve ispatlanabilen bir durum olmamasına karşın bazı basın yayın organlarının ısrarla asılsız haberler üzerine yoğunlaştığını dile getirdi.

Çiftçi, daha önce de ağır bir çatışma süreci geçiren Kobani'ye en fazla insani desteğin Türkiye tarafından yapıldığına işaret etti. Kobani'nin, Türkiye'den giden yardımlarla ayakta durduğunu anlatan Çiftçi, "Bütün iyilikleri göz ardı edip, insani desteğe ve Türkiye'nin Kobani'nin huzuruna yönelik niyetlerine rağmen olumsuz haberleri yayanları anlamak mümkün değil" ifadesini kullandı. Sınır hattında 2,5 metre eninde ve 2,5 metre derinliğinde hendeklerin bulunduğunu hatırlatan Çiftçi, DAEŞ mensuplarının veya araçlarının Türkiye'den geçiş yapamayacağının çok açık olduğunu vurguladı.

Çiftçi, başta Suruç ilçesi olmak üzere Türkiye'nin farklı kentlerinde toplanan insani yardımların Kobani'ye ulaştırılmasına devam edildiğini söyledi. Özellikle çatışmaların azalmasının ardından normalleşme sürecine giren bölgeye desteğin artırıldığını ifade eden Çiftçi, şöyle devam etti: "Türkiye'den Kobani'ye son 5 ayda bin 920 tır insani yardım malzemesi ulaştırıldı ve oradaki insanların yaşamını sürdürmesi sağlanıyor. Biz yardım göndererek Kobani'deki halkı yaşatmaya çalışırken birilerinin Türkiye'yi insanları öldürenlerle aynı kefeye koyması açıkçası kalbimizi kırıyor ve bizleri üzüyor. Çünkü biz komşularımızın huzurundan ve insanca yaşamalarından yanayız. Hiçbir şekilde DAEŞ unsurlarının Türkiye tarafından gitmesi veya bunlara destek olunması mümkün değil. Bu, bazı medya kuruluşlarının algı operasyonu oluşturma girişimidir. Bunları yapanları Allah'a havale ediyorum."

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler