YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kobani'de sokak çatışmaları başladı
Kobani sokaklarında IŞİD ile YPG güçlerinin çatışmaları artarak devam ediyor.
Kobani'de sokak çatışmaları başladı
06 Ekim 2014 / 22:14 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 22:16

Kent merkezine doğru ilerleyişini sürdüren IŞİD üyeleri ile Kobani'yi savunan YPG'liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde'de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kenti Kobani'ye saldıran IŞİD üyeleri, kent merkezine bugün itibariyle biraz daha yaklaştı.  IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani'deki çatışmaları kentin dış mahallelerinde, sokaklarda sürüyor. IŞİD üyeleri ile Kobani'yi savunan YPG'liler sanayi bölgesi olarak bilinen 48. Cadde'de çatışıyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var. Son olarak gazeteciler de dahil yaklaşık 300 kişi Kobani'den tahliye edildi.

Kani Arap mahallesine IŞİD bayrağı

Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında da yoğunlaşmış durumda. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor. IŞİD, Kobani'nin doğu girişindeki Kani Arap mahallesinde dört katlı bir binaya bayrak astı. Kobani merkezi ele geçirmek için çatışmalar sürerken, Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı.

Türk tanklarının yönü Kobani tarafına çevrilmiş durumda. Sınıra gidişlerde de yoğun güvenlik önemleri var. Askerler sınırındaki boşaltılan köylere gelenlere gazla müdahale ediyor. Kritik tepede çatışma

Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, özellikle sabah saat 03:00’ten itibaren çatışmaların daha da şiddetlendiğini söylemişti. Kurdo sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “IŞİD hiçbir ilerleme kaydetmiş değil, savunmamız sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

1-323.jpg

 

YPG'den intihar saldırısı

İç savaşın başından beri ülkedeki protestolar ve ölümler hakkında bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), kadın bir YPG üyesinin IŞİD’e intihar saldırısı düzenlediği bilgisini geçti. SOHR’un Başkanı Rami Abdürrahman, YPG üyesinin Kobani’nin doğusundaki bir IŞİD mevzisine girip mermisi bitene kadar çatıştığını, ardından üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Abdürrahman, saldırıda kaç IŞİD  üyesinini öldüğüne dair ellerinde bilgi bulunmadığını belirtti.

 

ALJAZEERA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler