YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kobani'de şiddetli çatışmalar sürüyor
Kobani'de şiddetli çatışmalar sürüyor
26 Eylül 2014 16:19
Binlerce Suriyeli Kürt'ün terk ettiği Ayn el Arap (Kobani) çevresinde, PYD güçleri ile IŞİD arasındaki çatışmalar sürüyor.

AA ekibi, IŞİD'in saldırıları nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli Kürtlerin terk ettiği Kobani yakınlarındaki Bejan köyü civarında çatışmaları izledi. Silahlı Kürt gruplar, birkaç kilometre uzaklıkta bulunan IŞİD militanlarına karşı kenti savunmaya çalışıyor.

Özgür Suriye Ordusuna bağlı unsurların da kendilerine destek verdiğini, IŞİD saldırılarına karşı ciddi bir direnç gösterdiklerini ifade eden silahlı Kürt gruplar, ABD'nin hava saldırılarının Kobani çevresinde gerçekleşmediğini, elinde ağır silahlar bulunan IŞİD'in tüm gücüyle Kobani'ye yöneldiğini öne sürdü.

Yaşlı ve çocukların da silahlandığı görülen cephede iki kolunu kaybeden bir kişinin çatışan arkadaşlarına yardım için geri hizmette yer aldığı dikkat çekti.

Havan topu mermisi AA ekibinin yakınına düştü

Yaralanan arkadaşlarının sınırdaki ambulanslar yardımıyla Türkiye'ye gönderildiğini dile getiren PYD güçleri, öldürdükleri IŞİD militanlarını da ''ölüye saygı gereği'' belirli yerlere gömdüklerini anlattı. Kürt gruplar, Kobani'den Türkiye tarafına geçenlerin topraklarını korumak için yeniden Kobani'ye geçmeleri çağrısında bulundu. Bu arada terör örgütü IŞİD tarafından atılan bir havan topu mermisi AA ekibinin bulunduğu noktanın yakınına isabet etti.

Hayatını kaybeden Kürtler için halkevinde tören

Suriye'deki iç savaşın ardından kurulan Halkevi ve Şehit Aileleri Dayanışma Merkezi de şu sıralar yas evi işlevi görüyor. IŞİD'in saldırılarında hayatını kaybeden genç kızın cenaze törenine katılan babası AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının vatanı için şehit olduğunu, onun silahını yerde bırakmayacağını ve kendisinin savaşacağını belirtti.

Elinde kızına ait silahla tabut başında gözyaşı döken baba, ''Kızım Kobani için, Kürtlerin vatanı için canını feda etti. İşgalci çetelere karşı mücadele etmemiz gerekiyor'' dedi.

Bu arada Kobani sokaklarında ise az da olsa bir hareketlilik dikkat çekiyor. Açılan iş yerlerinde vatandaşların temel ihtiyaçlarına yanıt vermeye çalışan esnaf, Kobani'nin IŞİD'in eline geçmeyeceğini, işlerinin başında olduklarını, gerektiğinde savaşacaklarını söyledi.

Kobani'de bakkal dükkanı işleten Ahmet Salih, insanların korktukları için kenti terk ettiklerini, bir çoğunun da ailelerini bırakmak için Türkiye'ye geçtiğini bunların bir an evvel Kobani'ye, topraklarına geri dönmesi gerektiğini söyledi.

Elektrik ihtiyacının jeneratörlerle karşılandığı kentte en büyük sorunun içme suyunun temini olduğu ifade ediliyor. Su ihtiyacı şu sıralar Türkiye'den gelen yardımlarla sağlanıyor.

 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler