YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyonun işi zor: IŞİD taktik değiştirdi
IŞİD'e karşı uluslararası devletler tarafından ABD öncülüğünde oluşturulan koalisyonun hava saldırıları sonrası IŞİD taktik değiştirdi. Zırhlı araçtan bisiklete, dev karargahtan hendeğe geçtiler.
Koalisyonun işi zor: IŞİD taktik değiştirdi
27 Eylül 2014 / 09:23 Güncelleme: 27 Eylül 2014 / 09:27

IŞİD Amerikan liderliğindeki uluslararası koalisyonun başlattığı hava saldırılarının ardından ‘taktik değiştirmeye‘ başladığı belirtiliyor.

Reuters’ın Irak’taki aşiret kaynaklarına ve görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, IŞİD son dönemde şu değişikliklere gitti:

Araç ve silahlarını götürüp yolu mayınladılar

Örgüt artık dikkat çekici konvoylarıyla gezmiyor, militanlar bunun yerine motosiklet kullanıyor. Kerkük’ün güneyindeki bir aşiret lideri, ”Eskisi gibi askeri konvoylarla gezmiyorlar. Bunun yerine motosiklet, bisiklet ve gerekirse kamufle arabalar kullanıyorlar” dedi.

Aşiret lideri, bölgedeki IŞİD unsurlarının hava saldırısı ihtimalini duyduklarında ‘en büyük karargahlarından çıktıklarını‘ da anlattı: ”Bütün mobilyalarını, araç ve silahlarını götürdüler. Yola mayın döşediler ve karargahı boşalttılar” dedi.

Boş evlere bayraklarını asıyorlar

Buna göre, militanlar bayraklarını kafa karıştırmak için sivillerin boşalttığı evlere asıyor.

Örgütün ‘dinden dönenler‘i tutukladığı kontrol noktaları da azaldı.

Bir diğer kaynak, örgütün infazlarının azaladığını anlattı: ”İnsanları su içer gibi öldürüyorlardı. Hava saldırıları bunu azalttı.‘
 
Cep telefonlarını kapattılar

Örgüt üyeleri cep telefonlarını çok daha az kullanıyor. Tikritli bir polis, bölgedeki militanların cep numaralarını değiştirdiğini, telefonlarını kullanmadıkları zaman kapattıklarını anlattı.

Militanlar olası ölü sayılarını azaltmak için eskisi gibi birlikte gezmiyor. Öyle ki, Diyala’daki karargah sayısı ikiden 20’ye çıktı; bunların her birinde 3-4 kişi kalıyor.
 
İki kişilik hendekler kazıldı

Reuters’a göre, bazı militanlar vatandaşların bahçelerinde sadece iki kişinin sığabileceği hendekler kazdı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler