YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Koalisyon güçlerinden IŞİD'e hava saldırısı
Koalisyon güçlerinden IŞİD'e hava saldırısı
24 Kasım 2014 13:49
ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonunun Irak'ın kuzeyinde IŞİD hedeflerine düzenlediği 4 ayrı hava saldırısında 20 militanın öldüğü bildirildi.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, uluslararası koalisyon Musul'un 127 kilometre batısındaki Sincar kazası ve Ba'şika nahiyesinde IŞİD hedeflerine 4 ayrı saldırı düzenledi. Saldırılarda 20 IŞİD militanı hayatını kaybederken örgüte ait çok sayıda araç da kullanılamaz hale geldi.

Sincar'ın Tel el-Müşrif köyünde gerçekleşen ilk saldırıda 12 militan yaşamını yitirirken, askeri malzeme yüklü 2 araç imha edildi.

Sincar'a bağlı Kerzerek bölgesindeki saldırıda 4, Tel Sufuk'ta ise 4 militan ölürken, örgüte ait petrol maddesi taşıyan 2 tanker, erzak ve cephane yüklü 2 kamyon ve bölgeyi koruyan 2 askeri araç kullanılamaz hale geldi. Ba'şika'nın merkezinde de örgüte ait 2 mevzi hedef alındı.

- Spyker Askeri Üssü davası

Irak Merkez Soruşturma Mahkemesi, Tikrit kentindeki Spyker Askeri Üssü'nde bin 700 kişiyi öldürmekle suçlanan 160 kişi hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme Başkanı Macid el-A'raci yaptığı açıklamada, 160 kişi hakkında çıkarılan tutuklama kararının, menkul ve gayrimenkul mallarına el konulması ve seyahat yasağını da içerdiğini söyledi.

Musul'dan sonra 12 Haziran'da Tikrit'teki Spyker Askeri Üssü'nü ele geçiren IŞİD, Twitter hesabında yüzlerce kişinin kurşuna dizildiği bir video paylaşmış, Irak parlamentosuna yakın kaynaklar da söz konusu olayda aralarında öğrencilerin de bulunduğu güvenlik görevlisi bin 700 kişinin öldürüldüğünü iddia etmişti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler