YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'da AB'ye mülteci çağrısı
KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı'da AB'ye mülteci çağrısı
03 Eylül 2015 16:22
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yaşanan mülteci krizi hakkında “Avrupa Birliği daha fazla sessiz kalmamalıdır, kapılarını bu insanlara açmalıdır. En azından Türkiye kadar açabilmelidir” dedi.

Akıncı, bir kabulünde yaptığı konuşmada, pek çok basın organında yer alan çocuk bir mültecinin cansız bedeninin sahile vurduğunu gösteren fotoğrafın herkesin yüreğini dağladığını söyledi. Akıncı, “İnsanlık bu utançla yaşayamaz, Kıbrıslı Türk lider olarak bir çağrıda bulunmak isterim. En azından bu insanları, çocukları denizde ölüme mahkum etmesinler, bir yardım eli uzatsınlar, çünkü bu savaş insanlık dışı bir savaş olarak bölgede cereyan ediyor ve bunun ceremesini masum insanlar ödüyor” sözlerini kullandı.

Konu hakkında Avrupa Birliği ülkelerini de eleştiren Akıncı, “Bu insanlık suçudur. Buna bizim de parçası olmayı çok arzu ettiğimiz Avrupa Birliği daha fazla sessiz kalmamalıdır. Kapılarını bu insanlara açmalıdır. En azından Türkiye kadar açabilmelidir” şeklinde konuştu.
Avrupa Birliği'nin mülteci “alma-almama” kavgasıyla zaman tükettiğini kaydeden Akıncı, “Avrupa Birliği bunun kavgasını yapıyor, alsın mıydı, almasın mıydı? Nasıl alsındı? Kaç kişi alsındı? Bunun kavgalarıyla ömür geçiriyorlar. Buna bir son verme zamanı geldi” dedi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler