YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
KKTC Başbakanından Mustafa Akıncı'ya destek
KKTC Başbakanından Mustafa Akıncı'ya destek
20 Nisan 2015 22:43
KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Mustafa Akıncı'yı destekleyeceklerini açıkladı.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Başkanı ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ikinci turunda Mustafa Akıncı'yı destekleyeceklerini açıkladı.

 

Yorgancıoğlu, parti meclisi üyeleriyle genel merkez binasında yaptıkları toplantının ardından basın toplantısı düzenledi.

İkinci tur seçimlerinin adayları Derviş Eroğlu ve Mustafa Akıncı ile gün içinde yaptıkları görüşmelerde aldıkları bilgileri parti meclisiyle paylaştıklarını ve bu bilgiler ışığında değerlendirmede bulunduklarını belirten Akıncı, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda sayın Mustafa Akıncı'nın aktif olarak partimiz tarafından desteklenmesi kararı çıkarıldı" dedi.

Akıncı, seçim sonuçları ve erken kurultay konularını ele almak üzere pazartesi günü parti meclisinin yeniden toplanması kararının alındığını da dile getirdi.

Mustafa Akıncı, dün yapılan birinci tur seçimlerinde geçerli oyların 26,94'ünü alarak seçimden ikinci çıkmıştı. Akıncı'nın rakibi Cumhurbaşkanı Eroğlu ise oyların 28,15'ini almıştı.

YSK'nın seçim sonuçlarını açıklamasının ardından CTP-BG'den kendisine destek vermesi çağrısında bulunan Akıncı, bugün öğle saatlerinde CTP-BG Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Yorgancıoğlu ve Genel Sekreter Kutlay Erk'le bir araya gelmişti.

Akıncı, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada "Pazar günü yapılacak seçimlerde en çok destek alabileceğimizi ümit ettiğimiz camia burasıdır. Bu desteğin de gerçekleşeceğine yürekten inanıyorum" ifadesini kullanmıştı.

Birinci tur kesin sonuçları açıklandı

Bu arada, KKTC Yüksek Seçim Kurulu, cumhurbaşkanı seçiminin birinci turuna ilişkin kesin sonuçları açıkladı.

Buna göre, 176 bin 916 kayıtlı seçmenden 110 bin 303'ü sandık başına gitti. KKTC genelinde toplam 693 sandıkta oy kullanılırken, oyların 2 bin 562 geçersiz sayıldı.

Adaylar cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli oy sayısına ulaşamazken, ikinci tur seçimleri en fazla oyu alan iki aday arasında yapılacak.

Derviş Eroğlu, 107 bin 741 geçerli oyun yüzde 28,15'ini alarak seçimi birinci tamamlarken, oyların yüzde 26,94'ünü alan Mustafa Akıncı pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerinde Eroğlu'nun rakibi oldu.

Adayların aldığı oylar ve yüzdeleri şu şekilde:

Mustafa Onurer: 428 oyla yüzde 0,40

Sibel Siber: 24 bin 271 oyla yüzde 22,53

Kudret Özersay: 22 bin 895 oyla yüzde 21,25

Derviş Eroğlu: 30 bin 328 oyla yüzde 28,15

Mustafa Ulaş: 259 oyla yüzde 0,24

Mustafa Akıncı: 29 bin 030 oyla yüzde 26,94

Arif Salih Kırdağ: 530 oyla yüzde 0,49

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler