YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızının ölmemesi için büyük fedakarlık yaptı
Kızının ölmemesi için büyük fedakarlık yaptı
25 Mart 2016 00:11
Doğuştan böbrek hastası olan 11 yaşındaki kızını kurtarmak için babanın çabası duygulandırdı. Hakan Aytaş (45), böbrekleri iflas eden kızı Sıla’ya (11) böbreğini verebilmek için günde 10 bin adım yürüyerek, birkaç ayda 7 kilo verdi.

Almanya’nın Köln kentinde yaşayan ve her an şeker hastası olabilme riski bulunan DHA muhabiri Hakan Aytaş (45), kızı Sıla’ya (11) böbreğini verebilmek için günde 10 bin adım yürüyerek, birkaç ayda 7 kilo verdi. Aytaşın kızı için yaptıkları Alman basınında da yer buldu

Doğuştan böbrek hastası olan Sıla’nın böbrekleri geçtiğimiz yıl fonksiyonlarını tamamen yitirdi. Yaklaşık 7 ay boyunca, haftada üç gün diyalize bağlanan Sıla’ya, Köln Üniversitesi Kliniği’nde başarılı bir ameliyatla böbrek nakli yapıldı. Şu anda kızının ve kendisinin sağlığının yerinde olduğunu belirten Hakan Aytaş, çevrenin ve medyanın ilgisine ise şaşırdığını söyledi.
 
YAŞAMLARI ÇOK ZOR
 
Böbrek hastalarının zor bir yaşam sürdüğünü söyleyen Aytaş, Haftada üç gün diyalize gitmek ve saatlerce makineye bağlı kalmak hem hastanın hem de ailesinin yaşam kalitesini çok düşürüyor. Böbrek hastaları sıkı bir perhiz yapmak zorundalar. Et ve et ürünlerini az tüketebilirler. Çikolata, patates kızartması, kivi ve muz gibi pek çok şeyi tüketmemeleri veya çok az tüketmeleri tavsiye ediliyor. Kızımla beraber biz de perhiz yapıyorduk. Canı ister diye ona yasak olan hiçbir şeyi biz de yemiyorduk. Özellikle bir çocuğun perhiz yapması çok güç. Öte yandan diyaliz uzun vadede vücudun, özellikle damarların yıpranmasına yol açıyor. Keşke herkes organ bağışı konusunda duyarlı olsa da hastalar bu sıkıntıları yaşamasalar dedi. 
 
ŞEKER HASTASI OLAMAMAK İÇİN ZAYIFLADIM
 
Kızının böbrek hastası olduğunu öğrendikleri anda böbrek nakline karar verdiklerini belirten Hakan Aytaş, Fakat bu hiçte kolay olmadı. Benim ailemde şeker hastaları var. Ben de risk taşıyordum. Yaklaşık bir buçuk yıl önce ev doktorumuza gitmiştim. Doktorum bana, karaciğer değerlerimin yüksek olduğunu, şekerin değerinin ise sınırda olduğunu söyledi. Her an şeker hastası olabileceğimi belirtti. Şeker hastası olursam kızıma böbrek veremezdim; bunu biliyordum. Bu yüzden kilo vermek için bir yıl boyunca, her gün Ren Nehri kıyısında günde 10 bin adım yürüdüm. Bir kaç ayda 7 kilo zayıfladım. Hem karaciğer hem de şeker değerleri normale döndü diye konuştu. 
 
UZUN VE KARMAŞIK BİR SÜREÇ
 
Hakan Aytaş ayrıca Almanya’da böbrek nakli için karmaşık bir prosedür gerektiğini dile getirdi. Aytaş şunları söyledi: Önce tepeden tırnağa bir sağlık kontrolünden geçiyorsunuz. Daha sonra psikologlarla görüşüyorsunuz. Bedensel ve ruhsal sağlınız yerindeyse etik komisyonunun karşısına çıkıyorsunuz. Komisyondaki psikolog, doktor ve hukukçu üyeler size böbreğinizi neden bağışladığınızı soruyorlar. Bunun yanı sıra sayısız soru yöneltiliyor. Komisyon onay verirse ameliyat gerçekleşiyor. Normal şartlarda böbreğini veren bir hafta, alan ise üç hafta hastanede kalıyor.
 
İNSANLAR SEMPATİYLE BAKIYOR
 
Aytaş, böbreğini kızına verdikten sonra çevredeki insanların kendisine sempatiyle baktıklarını söyledi. Hakan Aytaş, Kızınız bile olsa küçük bir çocuk için yaptığınız fedakarlık insanları duygulandırıyor. Hiç tanımadığımız insanlar bile, bana ve kızıma sağlık dileklerinde bulundular. Çok sayıda kişi hastaneye ziyaretimize geldi, telefon edenler, mesaj gönderenler oldu. İnsanların bu duyarlılığı ümit verici. Türk ve Alman medyası büyük ilgi gösterdi. Almanya’nın en çok okunan gazetesi Bild bizimle ilgili geniş bir haber yaptı. Türk medyasında da haberler yapıldı dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler