YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızılhaç'tan Suriye uyarısı
Kızılhaç'tan Suriye uyarısı
23 Mayıs 2013 09:37
Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Suriye'deki iç savaşın çözümsüz kalmaya devam etmesi halinde, bölgesel bir krize dönüşeceği uyarısında bulundu.

Suriye'deki ICRC heyetinin başkanı Marianne Gasser, görevinden ayrılmadan önce Uluslararası Woodrow Wilson Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi.Gasser, "Suriye'de yakın gelecekte siyasi bir çözüm bulunamaması halinde, bu tüm bölgeyi etkileyecek ve ülkedeki durumu da çok daha kötü hale getirecektir" dedi.

Suriye'de yönetim ile muhalifler arasında bir uzlaşma sağlanmasının hiç de kolay olmadığnı dile getiren Gasser, bununla birlikte ilgili güçlerin krizi bitirmeye yönelik adımlar attığına dikkat çekti.Gasser, "Diğer birçok aktör de Suriye'yi kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor, elbette bu durumun iyileşmesine yardımcı olmuyor. Biz ICRC olarak sadece, Suriye'de evlerini geri dönmek isteyen insanları düşünüyoruz dedi.

Suriye'de 2011 yılı Mart ayında barışçıl gösterlerle başlayan olaylarda bugüne kadar 4 milyon kişi evlerini terk ederek komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldı. Yaşadıkları bölgeyi terk edemeyen Suriyeli siviller ise büyük sıkıntı yaşıyor. İç savaşın devam ettiği bölgelerde, ekonominin de bozulmasının etkisiyle sivillerin hayatlarını idame ettirmeleri her geçen gün zorlaşıyor.Gasser, "Siviller de etkileniyor elbette, çünkü iş yok, ekonomi gerçekten kötü durumda, insanların bir geliri yok, birikimi olanların da bu varlıkları bitiyor" şeklinde konuştu.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler