YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızılhaç'ın raporu, işgalin ağır blançosunu bir ke
Kızılhaç'ın raporu, işgalin ağır blançosunu bir ke
Kızılhaç'ın raporu, işgalin ağır blançosunu bir ke
17 Mart 2008 / 16:44 Güncelleme: 18 Mart 2008 / 00:00

ABD'nin ırak işgalinin üzerinden tam 5 yıl geçti. Geride kalan yılların bilançosu oldukça ağır... Uluslararası Kızılhaç Komitesi, işgalden 5 yıl sonra ülkedeki milyonlarca kişinin hala temiz su ve tıbbi bakımdan yoksun olduğunu açıkladı.


 


Merkezi İsviçre'de bulunan Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin, 2003 yılında başlayan Irak işgalinin 5'inci yıldönümündeki raporunda, Irak hastanelerinde yatak, ilaç ve sağlık personeli eksikliği bulunduğu belirtildi.


 

Ülkenin; nüfusu 27 milyonu bulan kimi bölgelerinde kullanılacak su ve sağlık koruma tesisleri bulunmadığı kaydedilen raporda, kimi ailelerin ortalama 150 dolar olan aylık gelirlerinin en az 3'te 1'ini temiz su satın almak için kullandığı ifade edildi. Irak'taki sağlık sisteminin "her zamankinden daha kötü" olarak nitelendiği raporda, Irak savaşının başlamasından 5 yıl sonra ülkenin çoğu bölgesindeki insani durumun hala çok tehlikeli boyutta olduğu belirtildi.

 

Raporda, Irak'ta işgalin başlamasından bu yana onbinlerce ıraklı'nın kaybolduğunu da işaret edilerek, ülkede süren şiddet ortamında ölenlerin çoğunun kimliğinin, gereği gibi belirlenemediği; çünkü cesetlerin çoğunun hükümet kurumlarına teslim edilmediği kaydedildi.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler