YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kızıl çamur için kanser uyarısı
Kızıl çamur için kanser uyarısı
19 Ekim 2010 08:47
Macaristan'da aliminyum fabrikasından çevreye yayılan zehirli çamur Karadeniz'e doğru ilerliyor. Uzmanlar, çamurun kuruduktan sonra zehirli tozun havaya karışarak, akciğer kanserine neden olabileceği uyarısında bulunuyor.

Macaristan'daki alüminyum fabrikasından Tuna Nehri'ne karışan zehirli çamur, Karadeniz'e ilerliyor.

Felaketten etkilenmenin kaçınılmaz olduğunu söyleyen uzmanlar uyarıyor: "Çamur kuruduğunda tehlike büyüyecek. Havaya karışacak olan zehirli toz, akciğer kanserine yol açabilir. Atığın sonuçları yıllar sonra görülecek."

Macaristan'ın Ajka kentinde iki hafta önce bir alüminyum fabrikasındaki setlerin yıkılmasıyla etrafa yayılan zehirli çamurun sebep olduğu çevre felaketi, Türkiye'yi de endişelendirdi. İstanbul büyüklüğünde bir alanı yaşanmaz hale getiren kızıl çamurun Tuna Nehri'ne ulaşarak Karadeniz'i etkileme riski paniğe neden oldu. Tehlikenin devam ettiğini belirten Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, farklı bir noktaya dikkat çekti. Arsenik ve krom içeren çamurun yağışlı hava yüzünden şimdilik yerde kaldığını kaydeden Yorulmaz, kirliliğin kuruyup toz haline geldiğinde akciğer kanserine sebep olabileceğini ifade etti.

Çevre Bakanlığı'na göre Tuna'ya karışan kızıl çamur 20-30 gün içinde Karadeniz'e ulaşacak. Felaketin Karadeniz'i etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yorulmaz, "Çamurun etkisi altındaki canlılarla beslenen hayvan ve insanlar kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi kronik hastalıkla karşı karşıya." dedi. Yorulmaz'a göre çamurun etkisi altındaki bitkilerle beslenen hayvanlar, zehri vücutlarına almakta ve bu hayvanları yiyen insanlarda da zehirlenme meydana gelmekte.

Söz konusu çamur, toprağı, suyu ve havayı kirletmekte, bu yolla toprakta ya da suda yetişen, havayı soluyan her canlının vücuduna girmekte. Çamur ile kirlenen suların yeraltı veya yüzeysel içme suyu kaynaklarını kirletmesi de söz konusu. Atık, alkali özelliği nedeniyle solunum yolu ve ağızdan alınması ile solunum yollarında ve yemek borusunda ciddi yanıklara, daha sonraki dönemde ise kansere yol açabilir. En önemlisi ise tüm bu zehirli maddelerin, uzun yıllar sonra ortaya çıkacak olan sakat doğum, düşük, kanser, felç gibi riskler taşıması.

40 km²'lik bir alan yaşanmaz hale geldi

Kaza, Budapeşte'nin 160 km güneyindeki Ajka Alüminyum Rafinerisi'nde meydana geldi. Atık seli sonucu 4 kişi öldü, 200 kişi yaralandı. Çevreye yaklaşık 1 milyon metreküp zehirli atık yayıldı. Macaristan'da 40 km²'lik bir alan yaşanmaz hale geldi. Felaket, doğrudan 7 bin insanı etkiledi. Zehirli atık, 50 ton arsenik, 300 ton krom ve yarım ton cıva ile kurşun ve cıva içeriyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler