YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıyamet tartışmasına Putin de katıldı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlediği yıl sonu basın toplantısında çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.
Kıyamet tartışmasına Putin de katıldı
20 Aralık 2012 / 12:30 Güncelleme: 20 Aralık 2012 / 12:35

Moskova'da Dünya Ticaret Merkezi'nde yapılan basın toplantısına yerli, yabancı 1200 gazeteci katılırken, Rus televizyonlarından canlı olarak yayınlandı. Putin, toplantıda gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı.

Putin, ABD tarafından kabul edilen Magnitsky Yasası'na tepki gösterdi ve Duma'nın karşı hamlelerinin yeterli ve olumlu olduğunu açıkladı.

ABD'nin söz konusu yasayı kabul ederek Rusya'ya karşı dostça olmayan bir tutum takındığını söyleyen Putin, "Anladığım kadarıyla ortaklarımız hala geçmişte yaşıyor" dedi.

Duma'nın Magnitsky Yasası'na karşılık olarak "Rus çocuklarının ABD vatandaşları tarafından evlat edinilmesinin yasaklanması" yönünde kabul ettiği karar tasarısını da değerlendiren Putin, Duma'nın bu konudaki kararının doğru olduğunu söyledi.

Putin ayrıca, Rusların çoğunluğunun çocuklarını yabancı ülke vatandaşlarına evlatlık olarak vermeye karşı olduğunu dile getirirken, Rusya'nın kendi evlatlık sistemini geliştirmesi gerektiğini savundu.


-Otoriter bir rejim yaratmadım-


Rusya'da otoriter bir rejim yarattığı yönündeki eleştirilere katılmadığını ifade eden Putin, iki dönem art arda başkan olarak görev yapmasının ardından geri çekildiğini hatırlattı.

Putin, "Üçüncü defa art arda devlet başkanı olmak için anayasada değişiklik yapmadım. Bazıları demokrasi ve yasalara bağlılığın farklı şeyler olduğunu düşünüyorsa, kesinlikle yanılıyorlar" dedi.

Putin ayrıca, bazı kesimlerin demokrasiden anladığının anarşizm ya da Troçkicilik olduğunu belirtirken, Rusya'nın ikisine de ihtiyacı olmadığını vurguladı.


-Rusya ekonomisinin durumu-


Putin, Rusya ekonomisinin 2012'de yüzde 3.7'lik bir büyüme gerçekleştirdiğini belirtirken, "Geçen yılla kıyaslarsak bu oran daha düşük, ancak avro bölgesinde yaşanan sorunları göz önünde bulundurmamız gerekiyor. ABD ve Çin ekonomisinin büyüme oranlarında da düşüş yaşandı. Genel olarak ekonomik büyüme oranını olumlu görüyorum" ifadelerini kullandı.

2011'de Rusya'da enflasyon oranının son 20 yılın en düşük seviyelerinde olduğunu hatırlatan Putin, 17 Aralık itibari ile enflasyon oranının 6.7 olduğunu kaydetti.

Putin, Rusya'nın altın ve yabancı para rezervinin 527.3 milyar dolar olduğunu belirtirken, 2011'e oranla 29 milyar dolarlık bir artış olduğunun altını çizdi.

Putin, varolan birçok soruna rağmen, devletin finans durumunun dengeli olduğunu dile getirirken, eski ekonomi bakanı Aleksandr Kudrin'in tavsiyelerinin değerli olduğunu ve hala kendi takımının bir parçası olduğunu belirtti.

Son günlerde tartışılan kıyamet kehanetlerine Putin de katıldı.

Gazetecilerin sorusu üzerine Putin, "4.5 milyar yıl sonra dünyanın sonu gelecek ve ben ondan korkmuyorum" dedi.

Son dönemde sağlık sorunları olduğu yönündeki iddialara ilişkin de Putin, bu tür dedikoduların siyasi muhalefete fayda sağladığını söyleyerek, "Benim cevabım ise çok açık: Rüyanızda görürsünüz" dedi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler