YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırımlıoğlu'ndan Rusya'ya şok açıklama!
Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin engellenmesi, Kırım’daki yeni yönetim ile Kırım Tatarları arasındaki gerginliğinin fitilini ateşledi.
Kırımlıoğlu'ndan Rusya'ya şok açıklama!
06 Mayıs 2014 / 10:22 Güncelleme: 06 Mayıs 2014 / 10:27

Kırım Savcılığı, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri hakkında dava açarken, Meclis’in Rusya Federasyonu’ndaki faaliyetlerinin de yasaklanabileceğini açıkladı.

Bunun üzerine basın toplantısı düzenleyen Kırımoğlu, “Eğer Rusya Kırım Tatar halk hareketinin üyelerine karşı baskıyı sürdürürse, Tatarlar barışçıl protesto yöntemlerinden vazgeçmek zorunda kalabilir” açıklamasını yaptı.

Kırım Tatarlarının demokratik ve barışçıl protestolarda ısrarcı olacağını vurgulayan Kırımoğlu, “Ancak işgalci iktidar tarafından kaba kuvvet kullanılırsa, buna kayıtsız kalamayız. Bu durumda Meclis’in, yurttaşlarının karşı koymasını engellemesi zor olur” uyarısında bulundu.

Kırım Savcılığı, Kırımoğlu’nu sınır bölgesinde karşılamaya giden bazı Kırım Tatarları hakkında “güvenlik güçlerine karşı koydukları” gerkeçesiyle dava açmıştı.

2 Mayıs günü Moskova Şeremetyevo Havaalanı’nda Rusya'ya alınmayan Kırımoğlu, daha sonra Kırım sınırından da geri çevrilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler