YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırım'da yerel seçim
Kırım'da yerel seçim
14 Eylül 2014 15:29
Kırım'ın tek taraflı olarak Ukrayna'dan bağımsızlığının ve Rusya Federasyonu'na bağlandığının ilân edilmesinden sonra yarımadada ilk kez Rusya kanunlarına göre yerel seçim yapılıyor.

Kırım Parlamentosu seçimlerine 50'si parti listelerinden ve 25'i tek koltuklu seçim bölgelerinden olmak üzere toplam 75 milletvekili seçilecek.

Kırım Parlamentosu seçimlerine Birleşik Rusya (Yedinaya Rossiya), Adaletli Rusya (Spravedlivaya Rossiya), Anavatan (Rodina), Rusya Federasyonu Komünist Partisi, Liberal Demokrat Partisi (KPRF) başta olmak üzere toplam 12 parti katılıyor.

Kırım Tatar Milli Meclisi bu seçimleri boykot etti, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ise bu seçimleri "Rusya'nın Kırım'da kanunsuzluğu saçmaya devam ettiği" şeklinde yorumladı.

Sandıklar Moskova saatiyle 08.00'de açıldı. Kırım Tatarlarının yoğun olarak yaşadığı Akmescit'in Kamenka (Bavurçi) semtinde bulunan Kırım Tatar Milli Mektebinde 2 sandık bulunuyor.

Sandıklarda toplam bin 579 seçmen kayıtlı iken saat 12.00 itibarıyla 260'tan fazla seçmen oy kullandı. Seçime katılımın yüzde 50-yüzde 60 civarında olacağı tahmin ediliyor.

Seçmenlerin çoğu Rusya'da iktidar olan Birleşik Rusya'ya oy verdiğini söyledi.

Kırım Seçim Komitesi Başkanı Mihail Malışev, "operatif verilere dayanarak saat 12.00 itibarıyla seçmenlerin yüzde 20,6'nın oy kullandığını" söyledi.

Seçimlerde 4 bin 397 gözlemci ve 160 basın mensubu görev yapıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler