YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırım, resmen Rusya’nın parçası oldu
Kırım, resmen Rusya’nın parçası oldu
18 Mart 2014 16:17
Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, Kırım’ın Rus toprağı olduğunu ve öyle de kalacağını söyledi.

Kırım’da yapılan ve yüzde 96,77 oranında Rusya’ya katılma yönünde oy çıkan referandumun ardından bugün Kırım liderleriyle bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım’ı Rusya’nın parçası yapacak anlaşmaya imza attı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım Başbakanı Sergey Aksionov, Kırım Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov ve Sivastopol Valisi Alexei Chaliy Kırım’ı Rusya’nın parçası yapan anlaşmaya Kremlin Sarayı’nda imza attılar. İmza töreninden önce Kremlin Sarayı’nda açıklamalarda bulunan Putin, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme hareketini savundu. Putin Ukrayna’da bulunan Rus kökenli vatandaşların haklarının yeni Ukrayna Hükümet tarafından istismar edildiğini kaydetti. Putin ayrıca, Pazar günü Kırım’da yapılan referandumun uluslararası hukuka uygun yapıldığını ifade ederek halkın kendi geleceğini tayin etme hakkını kullandığını belirtti. Putin bu konudaki sözlerini destekleyecek kanıt olaraksa Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılarak kazandığı bağımsızlığı gösterdi.

“Kırım halkımızın kalbinde Rusya'nın ayrılmaz bir parçasıdır”

Batı’nın ‘Rusya’nın Kırım’ı seçim öncesi işgal ettiği’ yönündeki suçlamalarını da reddeden Putin, Rus birliklerinin Ukrayna ile yapılan anlaşma doğrultusunda bölgeye gittiğini kaydetti. Kırım’ın bölgede önemli bir yer olduğunu da kaydeden Putin, “Kırım’ın durumu hepimiz için tarihi bir öneme sahip” dedi. Putin açıklamasında ayrıca Kırım’ın Rus halkının kalbinde Rusya’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler