YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırım referandumunda ilk sonuçlar
Kırım'ın Ukrayna'dan ayrılıp Rusya Federasyonuna katılıp katılmamasının oylandığı referandumda oyların yarısı sayılırken, yüzde 95,5 oranında Rusya'ya bağlanma lehinde oy kullanıldı
Kırım referandumunda ilk sonuçlar
07 Mart 2014 / 06:30 Güncelleme: 17 Mart 2014 / 07:38

Kırım Seçim Kurulu Başkanı Mikail Malişev, oyların yarısından fazlasının sayıldığını ve yüzde 95,5 oranında halkın Rusya Federasyonuna bağlanmaya 'Evet' dediğini açıkladı.

Şimdiye kadar sayılan oylara göre yüzde 3 oranında 'Hayır' oyu kullanıldığını açıklayan Malişev, yüzde 1 oranındaki oyların da geçersiz sayıldığını söyledi. Malişev ayrıca referanduma katılım oranının yüzde 81'in üstünde olduğunu belirtti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya yanlısı Başbakanı Sergey Aksyonov ilk sonuçların ardından yaptığı açıklamada, "Tarihe düşecek çok önemli bir karar aldık" dedi.

Beyaz Saray: "Referandumu tanımıyoruz"

İlk sonuçların ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Rus ordusunun 'şiddet ve gözdağı tehditleri' altında yapılan referandumu ABD'nin tanımadığı kaydedildi. Açıklamada ayrıca Rusya'nın bu hareketinin 'tehlikeli ve istikrar bozucu' olduğu vurgulandı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler