YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan'daki yol kapatma eylemi sürüyor
Kırgızistan'daki yol kapatma eylemi sürüyor
12 Haziran 2014 16:06
Kırgızistan'daki yol kapatma eylemi 17. gününde. Başbakan Otorbayev, eylemcilerle diyalog kurulması için oluşturulan "çözüm grubu" ile bir araya geldi.

Kırgızistan Başbakanı Coomart Otorbayev, yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alınan muhalefet milletvekilinin serbest bırakılması talebiyle 17 gündür yol kapatan eylemcilerle diyalog kurulması için oluşturulan "çözüm grubu" ile görüştü.

Otorbayev, Oş-İrkeştam karayolundaki eylemin yasa dışı olduğunun altını çizerek "Protestocularla yapıcı diyalog içinde olacağız. Bu durumu barışçı yolla çözmeye çaba harcayacağız. Müdahalede bulunmayacağız" dedi.

Başbakan Otorbayev, ülkede hiç kimsenin milletvekili Ahmatbek Keldibekov'un serbest bırakılması için yargıya baskı yapamayacağını da vurguladı.

Yol kapatma eylemi yüzünden bölge ekonomisinin yanı sıra yolu kullanan vatandaşların olumsuz etkilediğini ifade eden Otorbayev, hükümetin gönüllülerden oluşan çözüm grubuna her türlü desteği vereceğini belirtti.

Bu arada, Çin'in Oş Konsolosluğu yetkilileri, Oş eyaletinin emniyet müdürlüğü yetkilileriyle görüşerek Çin vatandaşlarının da mağdur olduğunu kaydetti.

Muhalefetteki Milliyetçi Ata Curt Partisi milletvekili Ahmatbek Keldibekov'un serbest bırakılmasını talep eden 400 kadar gösterici, 17 gündür ülkenin güneyindeki Oş kentinden Çin'e giden yolu, çadırlar kurarak kapalı tutuyor.

Ülkenin en etkili politikacılarından Keldibekov, gözaltına alınmasının ardından rahatsızlığı nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. Birkaç kez ameliyat edilen Keldibekov, sağlık sorunları nedeniyle mahkemeye çıkarılamamıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler