YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan'da yeni dönem
Kırgızistan'da yeni dönem
18 Aralık 2010 11:01
Kırgızistan’da 10 ekim'de yapılan genel seçimin ardından süren hükümet kurma çalışmaları tamamlandı...

Kanal A Haber Merkezi- Kırgızistan'da hükümet kurma çalışmaları tamamlandı. Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Almazbek Atambayev koalisyon hükümetinin başbakanlığına seçildi. Atambayev ilk açıklamasında, hükümetin hedeflerini açıkladı. O açıklamada, manası Türkiye için de önemli olan Manas'ın çarpıcı bir deyimine yer verdi.

Kırgız meclisi, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Almazbek Atambayev'i koalisyon hükümetinin başbakanlığına seçti. Atambayev, 120 sandalyeli meclisten 92 oy aldı.

Cumhuriyet Partisi Başkanı Ömürbek Babanov Başbakan birinci yardımcılığına, Ata-Yurt Partisi liderlerinden Akmatbekov Keldibekov ise meclis başkanlığına getirildi.

Kırgızistan’da 10 ekim’de yapılan genel seçimlerde, meclise Ata-Yurt Partisi, Sosyal Demokrat Parti, Ar-Namus Partisi, Cumhuriyet Partisi ve Ata Mekan Sosyalist Partisi girmişti.

Yeni Başbakan Almazbek Atambaev Kırgızıstan meclisinde yaptığı konuşmada, Güney Kırgızistan'da yaşanan olayların bazı kesimler tarafından bölgedeki istikrarı bozmak için kullanıldığını ancak buna izin vermeyeceklerini belirtti.

Atambayev, Kırgız halkının birleşik ve güçlü bir millet olduğunu vurgulamak için Manas'ın bir deyişinden örnek verdi.

kulaaly taptap jackpot kyldym,
kurama zhyyyp jurt kyldym,
okunuşu: (kulalı tap tap kuş kıldım,  kurama cıyıp yurt kıldım)
yani:
yırtıcı kuş ala doğanı terbiye edip, besleyip şahin yaptım,
küçük kavimleri bir araya toplayıp millet yaptım.

Atambayev, hükümet olarak önceliklerini ise şöyle sıraladı..

-- bütçe gelirlerini arttırmak
-- yolsuzluk ve hırsızlıkları durdurmak.
-- yatırımcıların güvenini tekrar sağlamak.
-- insan hakları ve ifade özgürlüğünün gelişmesini sağlamak
-- halkın refah seviyesi ve yaşam standartlarını yükseltmek

Kırgızistan'ın yeni hükümeti kültür ve maneviyat konularında da önemli çalışmalar yapacak. Aile yapısının bozulmasına, dağılmasına ve yoksulluğa sebep olan, sarhoşluk, uyuşturucu bağımlılığı ve suçlarla etkin mücadele edilecek. Kırgız kültürü ve dilinin gelişmesi için gerekli kaynak ayrılacak.

Ve dış ilişkiler... Yeni hükümet Kazakistan, Özbekistan, Çin ve Tacikistan ile iyi komşuluk ilişkileri tesis edecek. Rusya ile gümrük birliğine geçilmesi çalışmalarının yanında Türkiye, Avrupa Birliği ve Amerika ile işbirliği hızlandırılacak.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler