YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan'da son gelişme
Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, çıkan olaylarda ölenler arasında Türk vatandaşının bulunmadığını söyledi.
Kırgızistan'da son gelişme
08 Nisan 2010 / 13:01 Güncelleme: 08 Nisan 2010 / 13:09

Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Nejat Akçal, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki olaylarda ölen ve yaralananlar arasında Türk vatandaşının bulunmadığını söyledi.

Büyükelçi Akçal, Kırgızistan'daki son gelişmelerle ilgili olarak yaptığı açıklamada, durumu yakından takip ettiklerini belirterek, büyükelçilik binasında kriz masası oluşturduklarını, başkentteki Türk vatandaşlarına dikkatli olmaları çağrısında bulunduklarını kaydetti.

Akçal, ülkedeki belirsizliğin sürdüğünü, geçici hükümet kurulduğunu ve şu ana kadar Calalabad eyaletinde bulunan Devlet Başkanı Kurmanbet Bakiyev'in istifa etmediğini söyledi.

"Dost ve kardeş ülke Kırgızistan'ın bir an önce iç istikrara kavuşmasının Türkiye'nin en büyük dileği olduğunu" belirten Akçal, Türkiye ve Türk Büyükelçiliği olarak Kırgızistan'a her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Bişkek'te çok sayıda Türk iş adamına ait işyerinin yağmalandığını, buraların büyük hasar gördüğünü kaydeden Büyükelçi Akçal, kentte yaşayan Türklerden, dikkatli olmalarını istediklerini söyledi.

THY bürosunun zarar görmediğini ifade eden Akçal, ancak Demirbank'ın ATM'lerinin hasara uğradığını, birçok Türk mağazasının yağmalandığını belirtti.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler