YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan'da hayat normale dönüyor
Kırgızistan'da hayat normale dönüyor
08 Temmuz 2010 13:30
Kırgızistan'da Kırgızlar ve Özbekler arasında çıkan çatışmalardan sonra ülke yeniden toparlanıyor. Kırgızistan'da yavaş yavaş hayat normale dönerken işte yaşanan son gelişmeler;

Kırgızistan'da yakın zamanda Özbeklerle Kırgızlar çatışmış, çatışmalarda yaklaşık 2 bin kişi ölmüş, 400 bin Özbek mülteci durumuna düşmüştü... Daha sonra  Özbekistan'ın Andican vilayetine sığınan mülteciler Kırgızistan'a geri dönmüşlerdi. Kırgızistan'da yaklaşık 10 gün süren şiddetli çatışmalar sonrasında anayasa değişikliği için referanduma gidilmişti... Zaten çatışmaların da referandum öncesi provakasyon olduğu iddia edilmişti. Referanduma katılım yüzde 65 civarında gerçekleşmiş, bunun yüzde 62'si değişikliğe 'evet' demişti...

Kırgızistan'da hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Şehir yeniden inşaa ediliyor. Kırgızlar ve Özbekler barışıyor. Türkiye'de Kırgızistan'a elinden gelen desteği sunuyor. İşte çatışmalar sonrası Kırgızistan'da son durum...

KIRGIZ ULUSAL HABER AJANSI'NIN HABERİNE GÖRE;

Karasuu ilçesinde 5 binden fazla Özbek ve Kırgız milliyetindeki vatandaşlar kucaklaşarak uzlaştılar
Bişkek, 7 Temmuz, (KABAR). Oş bölgesi, Karasuu ilçesinde Coomart Bökönbaev adlı parkta yaklaşık 5 bin yerel sakinler görüşerek uzlaşma toplantısı düzenlendi.

Özbek ve Kırgızların biraraya geldiği toplantıya Oş bölge Vali Vekili Sooronbay Ceenbekov, Oş bölgesi komutanı Bakıt Alımbekov da katılarak konuşma yaptılar.

Tören sonunda karışıklıklarda hayatını kaybedenlere Kuran-ı Kerim okularak Kırgız ve Özbekler kucaklaşarak biri birinden özür dilediler.

YIKILAN KENT YENİDEN İNŞAA EDİLİYOR
 
A.Atambaev: Oş ve Celalabad’ın yeniden kurulmasına 1 milyar som yönelecek
Bişkek, 7 Temmuz, (KABAR). Bugün Oş ve Celalabad şehirlerinin yeniden kurmaya yönelik Devlet toplantısı düzenlenerek Geçici Devlet Başkanı Yardımcısı Almazbek Atambaev Oş ve Celalabad şehirlerini yeniden kurmaya Devlet bütçesinden 1 milyar som (20.000.000 USD) verileceğini belirtti.

“İki şehri sadece tamir etmenin dışında yeniden inşaat etmeliyiz” dedi Atambaev.

Toplantıya Geçici Devlet Oş ve Celalabad Komisyonu Başkanı Cantörö Satıbaldiev ve Olağanüstü Hal Bakan Vekili Düyşönkul Çotonov katıldı.

Almazbek Atambayev: "TÜRKİYE BİZİ YALNIZ BIRAKMADI"
Bişkek, 7 Temmuz, (KABAR). Kırgızistan geçici yönetiminin Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev Türkiye Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşerek yaptığı konuşmasında, Kırgızistan'da geçen hafta sonu yapılan Cumhurbaşkanlığı yemin törenine, dış ülkelerden sadece Türkiye'yi temsilen Davutoğlu'nun geldiğini vurguladı.

Türkiye'nin Kırgızistan'ın daima yanında olduğunu belirten Atambayev, "Türkler Kırgızların hakiki kardeşidir. Bizleri yalnız bırakmadılar. İyi ve kötü günlerimizde yanımızda oldu. Bizi desteklediler. Yardımlar gönderdiler. Bugün de 21 milyon dolar tutarında maddi yardım yaptılar. Size çok teşekkür ederiz" diye konuştu.

Atambayev, Kırgızistan'ın Türkiye'ye yaklaşık 50 milyon dolarlık borcunun bulunduğunu ve bu borcunun silinmesi konusunun görüşülmesinin yanı sıra komşu ülke Kazakistan ile sınırdaki sorunların çözümlenmesinde Türkiye'nin destek vermesini istediklerini kaydetti.

Atambayev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kırgızistan'a ziyarette bulunmasını istediklerini belirtti.

"Kırgızistan'a Türkiye’den 21 milyon dolar hibe"
Toplantının ardından, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kırgızistan yönetiminin Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, 21 milyon dolar hibeyi öngören anlaşmaya imza koydu.

TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakbayev de program ve projeyi öngören mutabakat zaptını imzaladı.

Böylece, Türkiye, Kırgızistan'a en yakın zamanda 10 milyon dolar mali yardımda bulunacak, 11 milyon dolar da ülkenin güneyinde konut inşaatına yatırım yapılacak.

Öteyandan, Kırgızistan’da temaslarda bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bişkek'teki son durağı Manas Üniversitesi oldu.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi'ni (KTMÜ) ziyaret eden Davutoğlu, Rektör Süleyman Kayıpov ve Vekili Sebahattin Balcı tarafından karşılandı.

Kırgız Türk İşadamları Derneği (KITİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Muslu, Sebat Eğitim Kurumları Başkanı Orhan İnandı ve üniversitenin öğretim yetkilileri ile tek tek tokalaşan Davutoğlu, kapıda Kırgız böreği Boorsok ve süt kaymağı tadı ikram edildi. Salona geçen Davutoğlu 'na Kırgız milli kültürünü yansıtan çalgılar eşliğinde müzik dinletisi ve halk şarkıları söylendi.

Manas Üniversitesi hakkında bilgi edinen Bakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, "Gelecek nesillerindir, bu üniversite ise bir rönesanstır." ifadesini kullandı.

Katılımcılara Bişkek temasları ile ilgili bilgi veren Davutoğlu, görüşmelerin çok olumlu ve samimi bir ortamda geçtiğini aktararak, " Kırgızistan ve Türkiye kardeş ülke bağının ilelebet devam ettirecektir." dedi.

Devlet Başkanı yemin törenine katılan en üst seviye onur konuğu olduğunu belirten Davutoğlu, tüm Türkiye halkının Kırgızistan 'ın yanında bulunulması anlamında temsil ettiğini açıkladı.

" Kırgızistan 'ın yarası bizim yaramız, sevincimiz de bizimdir." diyen Davutoğlu, yaşanan olaylardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, gerçekleşen referandum yoluyla ülkede yeni başlangıçların beklediğini söyledi.

Konuşmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, gün içinde yapılan temasları hakkında bilgi verdi.

Cihan muhabirinin, Kırgızistan 'ın Türkiye'ye 50 milyon dolar borcu olduğu hatırlatılarak, söz konusu borcun hibe üzerinden silinip silinmeyeceği sorusu üzerine açıklık getiren Davutoğlu, Kırgızistan mali açıdan zor durumda olduğunu ve Türkiye tarafından 21 milyon dolar değerinde hibe yapıldığını belirtti. Davutoğlu, Kırgızistan 'ın önceki borcun da silinmesi konusunu bakacaklarını belirtti.

Kırgız Türk İşadamları Deneği (KITİAD) üye işadamları ile de bir araya gelen Davutoğlu, Kırgızistan 'ın yatırım alanının yeniden canlandırılması için tüm olanakları zorlaması gerektiğini vurguladı.

Yatırımın arttırılması ve bununla birlikte istihdamın sağlanacağını belirten Davutoğlu, Türk işadamlarının ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli rol oynaması gerektiğini kaydetti.

Ülkede yaşanan halk hareketi ve etnik çatışma esnasında yağmalanan iş yerleri ve zarara uğrayan işadamlarını da destekleyeceklerini aktaran Davutoğlu, Türkiye tarafından kredi sağlanılacağı konusunu da ele alacağını bildirdi.

Davutoğlu, yakın zaman içinde iki ülke arasında karşılıklı uygulanan vize işlemlerinin de kalkacağını müjdeledi. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler