YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan sandık başında
Kırgızistan sandık başında
27 Haziran 2010 08:37
Anayasa değişikliği referandum sürecini, uluslararası kuruluşlar ile 31 ülkeden 189 yabancı gözlemci ve 91 yabancı basın mensubu izliyor.

Kırgızistan'da geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva'nın 1,5 yıl süreyle devlet başkanı ve yeni hükümet kuruluna dek geçici Başbakan olarak görev yapmasını da öngören anayasa değişikliği referandumu yerel saatle 08.00'de (TSİ 05.00) başladı.

Yaklaşık 2 milyon 800 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Kırgızistan'daki referandum sürecini Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Şanghay İşbirliği Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) başta olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşlar ile 31 ülkeden 189 yabancı gözlemci ve 91 yabancı basın mensubu izliyor.

Seçmenler, yerel saatle 20.00'de sona erecek olan referandumda, devlet başkanının yetkilerinin azıltılması, mecliste sandalye sayısı ile birlikte görev ve yetkilerinin artırılması gibi konulardaki anayasal değişiklikleri oylayacak.

Anayasa değişikliği, halen devlet başkanlığı sisteminin etkin olduğu ülkede parlamenter sistemin güçlendirilmesini amaçlıyor.
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler