YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan karıştı: 12 ölü
Kırgızistan karıştı: 12 ölü
11 Haziran 2010 07:56
Kırgızistan'ın Oş kentinde iki grup arasında çatışma çıktı.4 kişinin hayatını kaybettiği kavgada 126 kişi de yaralandı. Olayla ilgili inceleme ve soruşturma başlatıldı.

Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde, gece Kırgız ve Özbek gençler arasında çıkan kavganın çatışmaya dönüşmesi üzerine hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, olaylarda 12 kişinin öldüğü, 126 kişinin yaralandığı bildirilirken, İçişleri Bakanlığı Basın merkezi, polisin Oş kentinde durumu kontrol altına tuttuğunu ve gece çıkan olaylarda 5 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Yerel Keremet televizyonunun yetkilisi Batır Mamatjanov, yaptığı açıklamada, Oş'ta durumun polisin kontrolünde olduğunu ve kenti 6 helikopterin havadan izlediğini söyledi.

Mamatjanov, sabah işe giderken, birçok dükkanın ve bazı bankaların yağmalandığını ve ateşe verildiğini gördüğünü, sokaklarda tankların gezdiğini belirtti.

Başka görgü tanıkları da, kentte iki banka, devlet konser salonu, eczane, Özbek Dramaturg Tiyatrosu, dükkanlar, Oş Devlet televizyonu kurumuna ait giriş katı, Alay Oteli ile bazı kafelerin hala yandığını anlattı.

Polisin, kentte meydana giden sokakları trafiğe kapattığı, pazarların, okulların ve kreşlerin bugün açılmadığı, halk otobüslerinin çalışmadığı kaydedildi.

Özbekistan ve Tacikistan'a sınırı bulunan Kırgızistan'ın Oş kentinde gece yaşanan gerginliğin nedeni henüz belirlenemezken, kavganın Kırgız ve Özbek gençler arasında çıktığı ileri sürülüyor.  
AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler