YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kırgızistan, ABD ile işbirliği anlaşmasını feshetti
Kırgızistan, ABD ile işbirliği anlaşmasını feshetti
22 Temmuz 2015 00:40
Kırgızistan hükümeti, ABD ile işbirliği anlaşmasını tek taraflı olarak feshetti

Kırgızistan hükümeti, ülkede ömür boyu hapse mahkum edilen Azimcan Askarov’un ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “insan hakları ödülüne” layık görülmesinden dolayı iki ülke arasındaki işbirliği anlaşmasını tek taraflı olarak feshetti.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Temir Sariyev’in Kırgızistan hükümeti ve ABD hükümeti arasında 19 Mayıs 1993 yılında imzalanan ve ortak işbirliği konularında geniş kolaylıklar ile ayrıcalıkları öngören anlaşmasının feshedilmesine ilişkin kararnameyi imzaladığı belirtildi. 

Hükümet, Kırgızistan ile ABD arasındaki anlaşmanın feshedilmesi nedenini, ABD Dışişleri Bakanlığının ülkede toplumsal kargaşa çıkarmak ve polis memurunun öldürülmesinde karışanların arasında bulunmaktan ömür boyu hapse mahkum edilen Azimcan Askarov’a “insan hakları savunucusu” ödülüne layık görülmesini gösterdi.

ABD'nin "İnsan hakları savunucusu" ödülünü, ABD'de 15 Temmuz'da düzenlenen törende, Askarov'un oğlu Şerzod Askarov almıştı.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, mahkum Azimcan Askarov’un, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından “insan hakları ödülüne” layık görülmesine tepki göstermiş, ABD’nin Bişkek Maslahatgüzarı Richard Miles Dışişleri Bakanlığına çağrılarak nota vermişti. Bakanlık ayrıca, Askarov’un layık görülmesini, ABD’nin Kırgızistan’daki askeri hava üssünü kapatmasından dolayı atılmış bir adım olarak görmüş, ülkede etnik barışın ve birliğin güçlendirilmesine karşı kasıtlı bir hareket olarak değerlendirmişti.

 Kırgızistan'ın ABD arasındaki ilişkilerin gerilmesine sebep olan Özbek asıllı Kırgızistan vatandaşı Askarov’un, Celalabad kentinde 12-13 Haziran 2010’da Bişkek Oş karayolu kapatanlar ve bölgeye sevk edilen 13 polisten birinin “acımasızca” yakılarak öldürülmesi olayına karışanlar arasında yer aldığı ifade edilmişti. Askarov, mahkemeler tarafından suçlu bulunmuş, ömür boyu ağır hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Kırgızistan’ın güneyinde 5 yıl önce Kırgızlarla, Özbekler arasında yaşanan çatışmada, yaklaşık 500 kişi hayatını kaybetmiş, binden fazla kişi yaralanmıştı. Çoğunluğu Özbeklere ait ev ve okullar yakılırken, aralarında devlet kurumlarının da bulunduğu toplam 3 bin 746 bina yerle bir edilmişti.        

 

AA  

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler