YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimyasal silahlar Suriye'den çıkarıldı
Kimyasal silahlar Suriye'den çıkarıldı
23 Haziran 2014 23:57
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamının yurtdışına taşınmasından dolayı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (KSYÖ)-BM Ortak Misyonu ve tüm uluslararası koalisyonu kutladı.

Kerry, KSYÖ'nün Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamının yurt dışına taşındığını bildirmesi sonrası yazılı açıklama yaparak, "İlan edilmiş 1000 tonu aşkın kimyasal silah materyalini ortadan kaldırmak için tehlikeli koşullarda çalışan KSYÖ-BM Ortak Misyonu ve tüm uluslararası koalisyonu tebrik ediyorum" ifadesini kullandı.

Bununla birlikte, bu gelişmenin, "işlerinin bittiği" anlamına gelmediğini belirten Kerry, şunları kaydetti:

"Herkes şunu bilmeli ki işimiz bitmedi. Çok ciddi sorunlar sürüyor ve bunlara çözüm bulunmalı. Muhalefet bölgelerinde klor gazının sistematik kullanımına dair haberlerden derin kaygı duymayı sürdürüyoruz. Suriye rejimi üretim tesislerini imha etmede ayak sürümekte. Rejimin kendi halkına karşı devam eden saldırılarının yol açtığı insan kaybından ve ağır insani krizden dehşete düşmüş durumdayız"

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel da, konuyla ilgili açıklamasında, "Suriye'nin kimyasal silahlarının tamamının yurtdışına taşınmasının, Suriye'nin kimyasal silah programını safdışı bırakma çabasında önemli bir kilometretaşı olduğunu kaydederek, ABD ve uluslararası ortaklarının şimdi, Suriye halkına ya da ABD'nin bölgedeki müttefiklerine bir daha tehdit oluşturmamaları için bu materyalleri yok etmek için çalışacağını belirtti.

Beyaz Saray da, Suriye'nin kimyasal silahlarının ortadan kaldırılmasının, bu silahların Suriye halkına, Amerikalılara ya da ABD'nin dünya genelindeki ortaklarına bir daha asla kullanılmayacağını garanti edeceğini kaydetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, dünyanın 21 Ağustos 2013'te 1.400 masum Suriyeli'nin kimyasal silahlarla anlamsızca öldürülmesini asla unutmayacağını söyledi.

Earnest, gelecek haftalarda ABD'nin, materyallerin büyük kısmının imhası işlemine başlayacağını ve bu sürecin güvenli ve çevreyi gözeten bir tarzda yürütüleceğini dile getirdi.

KSYÖ Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, Lahey'de yaptığı açıklamada, Suriye'ye ait kimyasal maddelerin son bölümünün bugün Lazkiye Limanı'ndan bir Danimarka gemisine yüklendiğini açıklamış, bu son işlemle Suriye'nin deklare ettiği tüm kimyasal maddelerin taşınmasının tamamlandığını belirtmişti. Deniz yoluyla İtalya'daki bir limana taşınan kimyasal maddeler burada ABD tarafından temin edilen Cape Ray adlı gemiye yüklenerek açık sularda imha edilecek. Kimyasal maddelerin bir kısmı ise Almanya, Finlandiya ve İngiltere'ye ait tesislerde yok edilecek.

 
 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler