YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimyasal silah karşısında şokta!
Kimyasal silah karşısında şokta!
21 Ağustos 2013 21:25
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Şam’ın kırsalında yaşandığı belirtilen ve Esed rejimi tarafından kullanıldığı ileri sürülen kimyasal silah iddiası karşısında ‘‘şoke olduğu’’ açıklandı.

BM Genel Sekreteri sözcülüğünden yapılan açıklamada, kimyasal silahların kim ya da hangi gerekçe ile kullanılırsa kullanılsın bunun uluslararası insan haklarına aykırı olduğunun altı çizildi. Genel Sekreter’in üye devletler, Arap Birliği ve Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki ciddi endişelerinin farkında olduğu belirtildi.

BM Genel Merkezi’ndeki günlük basın toplantısında Genel Sekreter sözcü yardımcılarından Eduardo del Buey, gazetecilerin sorularını cevapladı. Del buey, Ban'ın, kimyasal silah kullanıldığı ileri sürülen olaylarla ilgili ayrıntılı bir araştırma sağlamada kararlı olduğunu ifade etti. Eduardo, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmakla görevli BM heyetinin çalışmalarını sürdürdüğü ve Şam kırsalı ile ilgili iddiaları da Suriye hükümeti ile görüştüğünü kaydetti.

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddialarını araştırmak üzere Prof. Dr. Ake Sellström başkanlığında BM heyeti bu ülkede bulunuyor. Geçen hafta Suriye hükümeti ve muhaliflerle varılan anlaşma sonunda BM heyetinin iddiaları araştırmak üzere çalışmalarına başlamıştı. BM heyeti Şam’a üç gün önce ulaşmıştı.

Güvenlik Konseyi acil toplanıyor

Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı iddiaları BM Güvenlik Konseyi’ni de harekete geçirdi. Konsey, Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddiaları görüşmek üzere bugün toplanacak.

Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya hangi üye ülkelerin çağırdığı henüz açıklanmadı. Şam kırsalında kullanıldığı iddia edilen kimyasal silah olayının doğru olması durumunda bu, ülkede iki buçuk yıldır devam eden iç savaşta bir olayda yaşanılan en büyük can kaybı olacak.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler