YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kimyasal saldırı böyle gerçekleşti
Suriye'de 1360 kişinin can verdiği kimyasal saldırı, Şamlıların piknik yaptıkları ve Esed'in sarayının da bulunduğu Kasiyun dağından yapıldı. Guta'ya Cumhuriyet Muhafızları'nın konuşlandığı dağdan 'sarin gazı' yüklü 20'ye yakın füze ateşlendi.
Kimyasal saldırı böyle gerçekleşti
24 Ağustos 2013 / 16:33 Güncelleme: 24 Ağustos 2013 / 16:36

Suriye'nin başkenti Şam'ın banliyölerine 20 Ağustos gecesi düzenlenen, kadın-çocuk 1360 sivilin hayatını kaybettiği korkunç kimyasal saldırının Suriye 'lideri' Beşşar Esed'in sarayının yer aldığı Kasiyun dağından yapıldığı öğrenildi.

Suriye saatiyle gece saat 03:00'da başkent Şam'ın yoksul semtlerinin bulunduğu Gota bölgesindeki insanları uykusunda yakalayan kimyasal silahların, Esed'e bağlı Cumhuriyet Muhafızları ve Zırhlı Tümen Birlikleri tarafından 20'ye yakın füze başlığına konularak ateşlendiği belirtildi.

Kasiyun dağından sivillerin bulunduğu mahallelere düşen füzeler ve bunların yaydığı kimyasallar, evlerinin bodrum katına kaçan insanların ve yataklarında uyuyan masum sivillerin bir kaç dakika içinde ölümüne yol açtı.

Yeryüzünde akıtılan ilk kan

Katliam füzelerinin ateşlendiği Kasiyun dağında Hz. Habil'in mezarı bulunuyor. Hz. Adem'in çocukları olan Kabil, kardeşi Habil'i öldürerek insanlık tarihinin ilk cinayetini işledi. Bu dağın taşıdığı anlamdan ötürü Hristiyanlar ve bazı doğu halkları Şam'a, 'yeryüzünde ilk akıtılan kan' anlamına gelen 'Dımaşk' diyorlar. Kasiyun dağı aynı zamanda Suriyelilerin piknik ve gezi alanı olarak da rağbet ettiği bir yer olarak biliniyor.

İbrahimi istifa etmesin diye

Bu arada, Ekim ayında Cenevre'de yapılması planlanan Suriye'nin geleceği konulu toplantıda kendi rejimini savunabilmek için Esed'in BM kimyasal silah araştırma heyetinin ülkeye girişine onay verdiği belirtiliyor.

Esed'in bu onayı vermesinde Kofi Annan gibi Suriye konusunda ilerleme sağlayamayan BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Lahtar İbrahimi'nin istifa etmesinin önüne geçme amacının olduğu dile getiriliyor.

İbrahimi'nin ayrılmasıyla birlikte uluslararası alanda iyice köşeye sıkışacağını düşünen Esed'in BM heyetinin gelişine izin vererek istifanın önüne geçmeyi planladığı belirtiliyor.

Rusya'dan Şam'a baskı

BM heyetinin ülkede incelemelerde bulunduğu sırada böyle bir saldırının gelmesi ise tartışma konusu oldu. Rusya, Şam yönetiminden inceleme yapması için BM heyetine izin vermesini isterken edinilen bilgilere göre, Esed'in 'Cenevre'de güçlü olalım' savına karşı asker ve muhaberat ise, 'muhalifleri durdurmak için şok etkisi şart' tezini savunuyor. Bu arada kimyasal silahların Esed'in son anda onayını alan Suriye Cumhuriyet Muhafızları ve 4. Zırhı Tümen tarafından kullanıldığı da tespit edildi.

Şam'a baskı yapılmalı

Öte yandan, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un sekreteri Eduardo del Buey, Ban'ın bölgede detaylı, tarafsız ve hızlı soruşturma yapılmasını istediğini söyledi. Suriye Hükümetinden inceleme izni istendiğini kaydeden Buey, Genel Sekreter'in, etkisi bulunan üye devletlerden BM heyetinin inceleme yapabilmesi ve insani yardımın ulaştırılabilmesi için taraflara baskı yapmasını istediğini de belirtti.

Hayvanlar telef oldu

Kimyasal saldırıdan sonra Şam, kimyasal saldırıda telef olan hayvanların mezarı haline geldi. Saldırısı sonrası Ain Tarma, Zamalka ve Cobar gibi kenar mahallelerde yüzlerce hayvan zehirli gazdan etkilenerek telef oldu.

 

YENİ ŞAFAK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler