YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Kimse masum değil"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılan devlet ve hükümet başkanları onuruna verdiği yemekte çarpıcı değerlendirmelerde bulundu...
"Kimse masum değil"
10 Mayıs 2011 / 07:10 Güncelleme: 10 Mayıs 2011 / 08:33

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na özellikle gelişmiş, zengin ülkelerin, yeterli ilgiyi göstermediklerini büyük bir üzüntüyle müşahede ettiklerini belirterek, "Günlük harcaması 1,25 doların altında on milyonlarca insanın bulunduğu bir dünyada, açık söylüyorum, hiç kimse ama hiç kimse masum değildir ve olamaz" dedi. '4. Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı'na katılan devlet ve hükümet başkanları ile üst düzey yöneticiler onuruna Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Salonu'nda verilen öğle yemeğinde konuşan Erdoğan, yoksul ülkeler için çok önemli olan bu kongreye zengin ülkelerin yeterince ilgi göstermemiş olmasını büyük üzüntüyle karşıladıklarını söyledi. "Yoksulla empati kurmak, bugün dünyadaki her liderin, her zenginin mutlaka yapması gereken bir eylemdir" diyen Erdoğan, hayata tutunamayan, umutsuzluk içinde çırpınan, bireylerin sorunlarının sadece o bireyleri değil, tüm insanlığı ilgilendirdiğini vurguladı.

KÜRESEL KRİZ ÖNCÜ SİNYAL

Erdoğan, "Şahsen ben, yıllardır dünya kamuoyuna, yaşanan bu çelişkileri, dünyadaki bu tezat tablosunu anlatmak için çaba sarf ediyorum. Umutsuzluk içinde, adalete güveni sarsılmış, kendisini kimsesiz hisseden birey ve topluluklar kazanılmadıkça onlara bir gelecek vaat edilmedikçe, dünya her zaman güvensiz, her zaman huzursuz olacaktır" değerlendirmesinde bulundu. Son yaşanılan küresel finans krizinin, esasında dikkatleri çekmek istediği bu büyük tehlikenin öncü sinyali olduğunu bildiren Erdoğan, sınırsız kazanma ve hırsla tüketme çılgınlığının, zenginle fakir arasında büyüyen uçurumun, tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini sarsan bir sonuç doğurduğunu anlattı. Erdoğan, "Küresel finans krizinden gereken mesajları çıkaramaz, bu krizi doğru okuyamazsak, biliniz ki asıl sarsıntının tahribatı çok daha büyük olacaktır" diye konuştu.

1 DOLARLIK YOKSUL KALMADI

Türkiye'de 2006 yılından itibaren, günlük harcaması 1 doların altında olan yoksul insan kalmadığını bildiren Erdoğan, "Günlük harcaması 4,3 doların altında kalanların oranı 2002'de yüzde 30'du, bunu da dikkat ediniz, yüzde 4'e kadar çektik" dedi. Genel refahı yükseltir, gelir dağılımındaki çarpıklığı düzeltirken, yatırımları da ihmal etmediklerinin altını çizen Erdoğan, Türkiye genelinde, 8,5 yılda 13 bin 600 kilometre kaliteli bölünmüş yol, 163 bin yeni derslik, 89 yeni üniversite, çoğunluğu alt gelir grubu için olmak üzere 490 bin modern konut, 4,4 milyon metrekare kapalı sağlık tesisi inşa ettiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan, bu devasa yatırımların, devlet ile vatandaş arasındaki güveni güçlendirdiğini, terörün beslendiği yoksulluk ve mağduriyet bataklığını kuruttuğunu söyledi. Erdoğan, "Yoksulluğun azalması, eşitsizliğin kapanması ile terör örgütü etkinliğini kaybetmiş, dağılma aşamasına gelmiştir" dedi.

TÜRKİYE YALNIZ BIRAKILDI

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin terörle ve terör örgütüyle olan mücadelesinde yalnız bırakıldığını belirterek, "Bugün hâlâ, Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermeyen, kendi ülkelerinde bu mücadele için istekli davranmayan, hatta terör örgütüne destek dahi sağlayan ülkeler olduğunu biliyoruz" değerlendirmesinde bulundu. "11 Eylül saldırıları, Amerika Birleşik Devletleri'ne olduğu kadar, insanlığa da yönelik bir saldırıdır. Paris'e, Madrid'e, Londra'ya yönelik saldırılar, esasında tüm insanlık değerlerine yönelik saldırılardır. Biz Türkiye olarak, terör saldırılarına bu nazarla bakarken, ülkemize yönelik saldırılara göz yumulması, sessiz ve tepkisiz kalınması son derece manidardır" ifadelerini kullanan Erdoğan, terörün kimden gelirse gelsin bir insanlık suçu olduğunu kaydederken, terör örgütleri üzerinden Müslümanları töhmet altında bırakmak isteyenlere de mesaj verdi: "Teröristler üzerinden, tüm Müslümanları töhmet altında bırakmak, adı Hasan, Ahmet, Mustafa ve benzerleri olan kişilere potansiyel terörist tavrı takınmak, en az ırkçılık kadar, en az anti semitizm kadar tehlikelidir."

Liderler küresel yoksulluğa çare için İstanbul'da

10 yılda bir yapılan 'Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı' dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen liderleri İstanbul'da buluşturdu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde bir araya geldi. Erdoğan-Barroso görüşmesinde yeni anayasa, Kıbrıs ve Nabucco konularının ele alındığı öğrenildi. Görüşmede Barroso, Başbakan Erdoğan'a, seçim sürecinde yaptığı konuşmaları yakından takip ettiklerini ifade ederek, seçim konuşmalarında AB ilişkilerine verdiği önemi takdirle karşıladıklarını söyledi. Barroso "Seçimden sonra AB-Türkiye ilişkilerine ivme kazandıralım" dedi. Başbakan Erdoğan, 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için İstanbul'a gelen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile de bir araya geldi. İkilinin görüşmesinde bölgesel konuların ele alındığı öğrenildi. Öte yandan zirveye katılmak için günübirlik olarak İstanbul'a gelen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da yoğun güvenlik önlemleri altında konferansa katıldı. Burada liderlerle ikili görüşmelerde bulunan Ahmedinejad, temasları sonrası İran'a hareket etti. En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için Türkiye'ye gelen Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi de Başbakan Erdoğan ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Zambiyalı meslektaşı Rupiah Bwezani Banda ile görüştü.

Yoksul ülkelerin sesiyiz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak, küresel ölçekte sesini duyurmakta güçlük çeken birçok yoksul ülkenin sesi olmayı kendimize görev biliyoruz" dedi. En az gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkeler seviyesine çıkması için Türkiye'nin büyük bir kararlılık içinde olacağını ifade eden Erdoğan, "Bu ülkelere yönelik ekonomik, mali, kültürel ve teknik işbirliğiyle eğitim yardımlarını önümüzdeki dönemde üst seviyede sürdüreceğiz. Bu doğrultuda, Türkiye, 48 ülkenin ihtiyaç ve kapasitelerine göre, teknik işbirliği proje ve programları ile eğitim bursları bağlamında kullanılmak üzere, 2012 yılından itibaren, yılda toplam 200 milyon dolarlık bir kaynak tahsis etme hedefini belirlemiştir" diye konuştu. Türkiye'de kurulması gündemde olan 'Uluslararası Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Merkezi' ile 'Uluslararası Tarım Merkezi'nin finansmanının da bu çerçevede karşılanacağını anlatan Erdoğan, "Tahsis edilecek bu kaynaktan, önümüzdeki 10 yılda 48 en az gelişmiş ülkeye toplam bin lisans, lisansüstü, doktora ve tıp ihtisas bursu sağlanacaktır" dedi.

YATIRIM 2 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye'nin halihazırda en az gelişmiş ülkelerdeki yatırım miktarının 2 milyar doları aştığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: "Özel sektörümüzün 2015 yılına kadar en az gelişmiş ülkelerdeki yatırım miktarının kümülatif olarak 5 milyar dolara çıkarılmasını hedefliyoruz. 2020 yılına kadar ise bu rakamın, 10 milyar dolara çıkarılması için çaba göstereceğiz. Bunun gerçekleştirilmesini teminen, özel sektörümüze her türlü kolaylık ve desteği sağlamayı taahhüt ediyoruz."

2 dolarlık hayatlar

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, birçok az gelişmiş ülkenin çok önemli bir borç yükünün altında olduğunu belirterek, bu konunun borç veren merciler tarafından tekrar ele alınması gerektiğini kaydetti. Ban, 4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ) Konferansı'nın açılış oturumunda yaptığı konuşmada, 1971'de küresel ailenin en zayıf üyeleriyle ilgili çalışmaların gerekli olduğuna karar verildiğini anımsatarak, bugün 48 EAGÜ bulunduğunu ve bu ülkelerde yaşayan 900 milyondan fazla insanın yarıdan fazlasının günde 2 dolardan az bir gelirle yaşadığını vurguladı. Resmi kalkınma yardımlarının son 10 yılda 3 katına çıktığını ancak yine de hedeflerin altında kaldığını belirten Ban, şunları söyledi: "Sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz ama EAGÜ'ye sırtımızı dönmememiz, desteğimizi artırmamız lazım. "

Bir Kızılderili atasözü

Başbakan Erdoğan, İstanbul'daki 'En Az Gelişmiş Ülkeler Zirvesi'nde yaptığı konuşmayı bir Kızılderili atasözüyle tamamladı: "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak"

İzmir için destek istedi

4. BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı kapsamında düzenlenen toplantıda liderlere seslenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, 30 Nisan-31 Ekim 2020 tarihlerinde Dünya Sergisi'ne (EXPO) ev sahipliği yapmak üzere İzmir kentini aday gösterdiğini ifade etti. Serginin temasının önemli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, "Serginin teması, 'Daha İyi Bir Dünya için Yeni Yollar/Herkes için Sağlık' şeklinde belirlendi. Bu şekilde, BM Binyıl Hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmayı da amaçlıyoruz. Siz değerli dostlarımızdan, İzmir'in ikinci kez talip olduğu adaylığına gereken güçlü desteklerini beklediğimizi vurgulamak istiyorum. Umuyor ve inanıyorum ki, gerek En Az Gelişmiş Ülkeler İstanbul Zirvesi, gerek bu toplantı, yeni bir dünyanın, yeni bir anlayışın kapılarını aralayacaktır" şeklinde konuştu. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler