YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Kimse bizi oradan söküp atamaz'
İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail'in Gazze'ye saldırıları sırasında zarar gördüğü ülkenin güney kesimlerine ilişkin açıklama yaptı.
'Kimse bizi oradan söküp atamaz'
22 Eylül 2014 / 08:38 Güncelleme: 22 Eylül 2014 / 08:42

İbrani radyosunda yer alan habere göre, İsrail Bakanlar Kurulu, İsrail'in 5 Temmuz'da başlayan ve 26 Ağustos'ta sona eren Gazze saldırıları sonrası ilk kez toplandı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze saldırılarının ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail'in "güneyde bulunan düşmanlarına" güçlü darbelerle cevap verdiğini ifade etti.

İsrail'in saldırılarına karşılık Gazze'deki Filistinli direniş gruplarından ülkenin güney kesimlerine atılan roketler hakkında Netanyahu, "Kimse bizi buradan söküp atamaz. Aksine, buradaki varlığımızı sağlamlaştıracak, güney bölgelerini İsrail'in diğer bölgelerine benzeyecek şekilde geliştireceğiz" dedi.

Başbakan Netanyahu, "Gelecek hafta, güney şehirlerindeki belediyelere 2 milyar şekel (yaklaşık 550 milyon dolar) tahsis etme kararı hükümetin onayına sunulacak. Karar kapsamında Ber Sheva'da yeni bir hastane inşa edilecek, halihazırdaki hastaneye ise yüzlerce yatak ilavesi yapılacak" diye konuştu.

Bu arada Bakanlar Kurulu, roket atışlarından zarar gören Gazze sınırına yakın Yahudi yerleşim birimlerinin onarımı ve güçlendirilmesi için 1 milyar 300 bin şekel (yaklaşık 360 milyon dolar) yerleşim birimi destek projesini onayladı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos'ta, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmelerde Filistinli gruplarla varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti. Saldırılar sırasında Gazze'deki Filistinli silahlı direniş grupları da özellikle güney kesimleri olmak üzere İsrail'in çeşitli şehirlerine yüzlerce roket fırlatmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler